Peru wprowadzi tanie laptopy OLPC z systemem Windows XP

Rząd Peru jako pierwszy na świecie podjął decyzję o wprowadzeniu na swój rynek pierwszych na świecie tanich laptopów XO projektu One Laptop Per Child (OLPC) z systemem operacyjnym Microsoft Windows XP. Decyzja już teraz wywołuje sporo kontrowersji.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy do Peru trafi pierwsza partia laptopów XO. Ich cena ma oscylować w okolicy 100 dolarów, czyli o połowę mniejszą niż koszty wyprodukowania. Przedsięwzięcie ma zapewnić uczniom i nauczycielom dostęp do nowoczesnego oprogramowania, w tym Microsoft Office 2003 i Learning Essentials 1.0 dla Microsoft Office, a w efekcie zwiększyć szanse młodych na światowym rynku pracy.

Akcja, choć na pewno szczytna, umiejscawia Peru w środku dyskusji na temat oprogramowania. Początkowo bowiem laptopy XO były oferowane z darmowym systemem Linux. Zwolennicy tego argumentowania twierdzili, że dzięki niemu idea open-source bezpośrednio trafi do 5 miliardów osób bez komputera w rozwijającym się świecie.

Okazuje się jednak, że Microsoft również nie zamierza lekceważyć takiej grupy potencjalnych przyszłych klientów. Efektem jest wersja laptopa XO z systemem Windows XP.

Pomysł okazał się trafiony. Politycy w wielu krajach, np. Egipcie, od razu zdecydowali się na oprogramowanie Microsoftu. Powód? Laptopy z systemem Linux mogłyby nie przystosować uczniów do pracy w świecie zdominowanym przez Giganta z Redmond.

OLPC postanowiło odciąć się od dyskusji i proponuje oba rozwiązania.

Idea "laptopa za 100 USD", czyli taniego komputera przeznaczonego dla dzieci z krajów rozwijających się, została zaprezentowana w styczniu 2005 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przez Nicholas Negroponte z MIT. Początkowo wydawało się, że pomysł ten może podzielić los wielu innych projektów - szlachetnych, ale niestety nigdy nie zrealizowanych. Stało się jednak inaczej - po kilku miesiącach idea "laptopa za 100 USD" zaczęła się krystalizować i dzięki temu wiele osób otrzymało już opisywane urządzenia (obecnie zaprezentowano już drugą generację komputera - "Tani laptop OLPC - dwa wyświetlacze, brak klawiatury").

Microsoft ruszył ze swoim programem dla potrzebujących "Unlimited Potential" kilka lat temu. Firma przewiduje, że do roku 2015 dostarczy szereg nowych technologii do ponad miliarda osób zamieszkujących kraje rozwijające się. Więcej o przeczytacie w wywiadze z Craigiem Mundiem w artykule "Microsoft: mamy technologię dla najbiedniejszych."


Zobacz również