Pesymistyczni Europejczycy

Wskaźnik zaufania biznesu i konsumentów w strefie euro i w całej Unii Europejskiej znalazł się w lutym br. na rekordowo niskim poziomie - wynika z danych Komisji Europejskiej. Jest to sygnał, że recesja może się pogłębić w pierwszym kw. br.

Wskaźnik określający nastroje firm i gospodarstw domowych jest na najniższym poziomie od początku swojego istnienia, czyli od stycznia 1985 roku.

W lutym br. spadł do 65,4 punktu z 67,2 punktu w styczniu w strefie euro i z 63,2 punktu do 61 punktów w całej Unii Europejskiej.

W części badania obejmującej jedynie menedżerów wyniki również są rekordowo złe - wskaźnik zaufania wyniósł minus 3,51 punktu. Europejscy menedżerowie martwią się przede wszystkim spadkiem zamówień i słabymi wynikami eksportu, rosną także zapasy gotowych wyrobów. Nie widzą na horyzoncie nadchodzących zmian na lepsze.

W Polsce spadek wskaźnika zaufania był bardzo widoczny, podobnie w Holandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Mniej dramatyczny spadek nastrojów odnotowała Francja, Włochy i Niemcy.