Peter Molyneux otrzyma Order Imperium Brytyjskiego

Twórca kultowej gry Black & White i właściciel studia Lionhead zostanie odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, w uznaniu jego zasług dla rozwoju branży elektronicznej rozrywki.

Peter Molyneux to legenda branży elektronicznej rozrywki. Uznawany jest za twórcę gatunku 'god game", w którym gracz odgrywa rolę boga. W jego dorobku znalazły się m.in. takie hity, jak Dungeon Keeper, Black & White czy Populous.

Peter Molyneux zostanie odznaczony przez królową Anglii Orderem Imperium Brytyjskiego (Order of the British Empire) klasy (OBE), który nadawany jest od 1917 roku za wybitne zasługi oddane rodzinie królewskiej i Imperium Brytyjskiemu.

Odznaczenie nadawane jest w pięciu klasach (w kolejności od najwyższej): Knight lub Dame Grand Cross (GBE), Knight lub Dame Commander (KBE lub DBE), Commander (CBE), Officer (OBE), Member (MBE). Order nadawany jest zarówno obywatelom Wielkiej Brytanii, jak i osobom spoza wysp brytyjskich i tylko otrzymanie orderów dwóch pierwszych z wymienionych wyżej klas wiąże się z nadaniem szlachectwa, co oznacza, że szefowi Lionhead studios nie zostanie nadany tytuł szlachecki.

Spośród przedstawicieli branży elektronicznej rozrywki wcześniej w ten sposób uhonorowano tylko Jeza Sana, twórcę studia Argonaut. Spośród przedstawicieli branży IT, Orderem Imperium Brytyjskiego (KBE) i tytułem szlacheckim zostali uhonorowani m.in. Tim Berners-Lee uznawany powszechnie za twórcę sieci World Wide Web oraz Bill Gates.


Zobacz również