Pfizer chce szczepić dzieci poniżej 5 roku życia

Autoryzacja szczepionek może zostać zatwierdzona w ciągu najbliższych tygodni.

Pfizer chce szczepić dzieci poniżej 5 roku życia

pexels.com

Firma Pfizer i BioNTech zwróciły się do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie awaryjnej autoryzacji szczepionki na koronawirusa dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.

FDA zatwierdziła szczepionkę Pfizera, Comirnaty dla wszystkich Amerykanów w wieku 5 lat i starszych w październiku zeszłego roku. Preparat dla młodszych dzieci miał pojawić się zaś na przełomie lutego i marca tego roku, przynajmniej według doradcy medycznego Białego Domu, dr Anthony'ego Fauci. Pfizer testował już działanie trzeciej dawki u młodszych dzieci i zapowiedział, że więcej danych na temat wyników pojawi się z końcem marca lub początkiem kwietnia.

Organy regulacyjne chętnie podchodzą do przeglądu badań dotyczących dwudawkowego schematu szczepień dla małych dzieci i mają nadzieję na jego zatwierdzenie już pod koniec lutego.

Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 chronią przed ciężką chorobą i śmiercią z powodu koronawirusa, ale zalecane są dawki przypominające jako dodatkowa ochrona przed wysoce zaraźliwym wariantem Omikron. Na ten moment dzieci w wieku 5 lat mogą otrzymywać dwudawkowy schemat Pfizera, ale tylko nastolatki w wieku 16 lat i osoby starsze kwalifikują się do otrzymania dawki przypominającej.

Zobacz także: Astrokalendarz: kosmiczne wydarzenia w lutym 2022

Źródło: cnet.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: