Pfizer jako pierwsza szczepionka w pełni zatwierdzona przez FDA!

Szczepionka firmy Pfizer przeciw COVID-19 została w pełni dopuszczona i oznaczona jako bezpieczna w użyciu. Co to oznacza?

Pfizer jako pierwsza szczepionka w pełni zatwierdzona przez FDA!

pixabay.com

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w pełni szczepionkę firmy Pfizer, oznaczając ją jako bezpieczną w użyciu.

To sprawi, że preparat będzie teraz ogólnodostępny i utoruje drogę do szczepień w dużych organizacjach, takich jak szkoły czy uniwersytety. FDA liczy, że zatwierdzenie wzbudzi zaufanie w ludziach, którzy obawiają się skutków ubocznych.

Zobacz również:

  • Goryle w zoo zarażone COVID-19! Dostaną szczepionkę
  • Szczepionka Pfizer dla dzieci od 5. roku życia
  • Tabletki na koronawirusa? Pfizer przeprowadza testy

Pełne zatwierdzenie preparatu wymagało dodatkowych danych i badań ze strony Pfizera i BioNTech. Około 12 tys. osób było obserwowanych przez ponad pół roku, aby potwierdzić długoterminowy profil bezpieczeństwa szczepionki. Zaktualizowane dane wykazały, że szczepionka ma 91% skuteczności w zapobieganiu objawowemu COVID-19. Albert Bourla, dyrektor generalny Pfizer dodaje:

Na podstawie danych z długoterminowych obserwacji, które przedłożyliśmy, dzisiejsza decyzja FDA potwierdza profil skuteczności i bezpieczeństwa naszej szczepionki w czasie, gdy jest ona pilnie potrzebna. (...) Mam nadzieję, że ta aprobata pomoże zwiększyć zaufanie do naszej szczepionki, ponieważ szczepienia pozostają najlepszym narzędziem, jakie mamy, aby chronić życie i osiągnąć odporność zbiorową.

Od grudnia 2020 roku podano już 1,2 miliarda dawek szczepionek Pfizera w aż 120 krajach. Po zatwierdzeniu przez FDA szczepionka może być sprzedawana w Stanach Zjednoczonych pod nazwą handlową Comirnaty. Pełne zatwierdzenie pozwala na podawanie jej wszystkim dorosłym w wieku powyżej 16 lat. Zaś EUA pozwala na podanie szczepionki dzieciom w wieku od 12 do 15 lat. Decyzja obejmuje na razie wyłącznie protokół dwudawkowy.

Zobacz także: Skutki uboczne szczepionek na COVID-19

Źródło: newatlas.com