Phenom II - AMD wraca do gry

Phenom II powinien być pierwszym procesorem AMD tej serii. To de facto dopracowany Phenom pierwszej generacji, z tym, że wykonany w procesie technologicznym 45 nm, który pozwala rozwinąć mu skrzydła. Procesor jest wydajny, dobrze się podkręca, a co istotne zbudowana z jego użyciem platforma sprzętowa będzie stosunkowo niedroga. To dobry sygnał dla konsumentów, którzy doczekali się równorzędnego przeciwnika dla procesorów Intel Core 2 Quad, bo Core i7 wciąż pozostaje poza zasięgiem najnowszego Phenoma.

Procesory AMD od kilku lat przebywały w cieniu swoich Intelowskich rywali. Jeśli udało się poczynić krok naprzód, przeciwnik odskakiwał na kolejną, znaczną odległość. Wprowadzanie nowych modeli urozmaiciło rozgrywki rynkowe, ale entuzjaści i osoby wymagające najwyższej wydajności sięgali zazwyczaj po układy Intela. Rezultaty testów nie pozostawiały złudzeń - tryumfy święciły Core 2 Duo i Core 2 Quad.

Poprawnie to za mało

Phenom II - AMD wraca do gry

Phenom II w pełnej okazałości

W AMD walczono przede wszystkim ceną. Niestety dla AMD i na szczęście dla użytkowników, Intel podjął także i to wyzwanie. Wielką szansą dla "zielonych" było wprowadzenie czterordzeniowych procesorów Phenom. Okazały się układami udanymi, mogącymi z powodzeniem rywalizować pod względem ogólnej wydajności z droższymi dwurdzeniowymi procesorami Intela. Ten jednak miał w ofercie także procesory czterordzeniowe i choć sposób ich tworzenia był mało wyrafinowany, polegający na łączeniu w jednej obudowie dwóch procesorów dwurdzeniowych (Phenom dla odmiany jest procesorem od początku zaprojektowanym jako układ monolityczny), to efektywność działania takiej konstrukcji była zaskakująco dobra.

Zobacz również:

  • Najlepsza płyta na AMD AM4 - jaki model wybrać?
Najnowszy Ranking procesorów PC Worlda

Phenom II 940 wkroczył przebojem na 5 miejsce w rankingu 46 procesorów. Zapraszamy do zapoznania się z Rangiem procesorów PC Worlda, w którym dzięki funkcji porównywarki bardzo szybko porównacie osiągi i parametry kilkudziesięciu procesorów.

Niższa niż Core 2 Quad wydajność Phenomów znów byłaby do przełknięcia, ale w parze z nią szły także inne wady. Procesory te podkręcały się gorzej od C2Q, za to potrafiły pobierać ogromne ilości mocy. Tym samym wymagały, szczególnie przy podkręcaniu, stosowania na płytach głównych wyjątkowo dobrych sekcji zasilania. To oczywiście pociągało za sobą wzrost kosztów platform, a tym samym wpływało na obniżenie atrakcyjności główniej broni AMD - ceny. Phenomowi do sukcesu zabrakło przysłowiowej iskry, zdolnej wzbudzić entuzjazm testujących i pożądanie użytkowników.

Phenom II - AMD wraca do gry

Phenom II w CPU-Z. Od razu widzimy nowy wymiar technologiczny, powiększoną pamięć cache L3 i dobrze nakręcony zegar

Kiedy pod koniec ubiegłego roku Intel zaprezentował znakomitego Core i7 los AMD wydawał się przesądzony. Core i 7 choć jest wciąż niezwyciężony pod względem wydajności nie zdobywa póki co szalonej popularności. Powód to wysoka cena samych procesorów i równie wysokie ceny komponentów tworzących nową platformę (płyty główne, pamięci DDR3). Nadal prawdziwa walka o serca klientów rozgrywa się w segmencie tańszych procesorów.

Phenom II - AMD wraca do gry

Rdzeń Phenoma II

Wraz z wprowadzeniem Phenoma II, sytuacja w segmencie procesorów ze średniej kategorii cenowej nie wygląda już jak masakrowanie w ringu cherlawego inteligenta przez zawodnika z K1, ale raczej fascynujący pojedynek dwóch równorzędnych mistrzów. AMD oddaje do naszej dyspozycji nowy procesor - Phenom II a tym samym wraca do gry w dobrym stylu.