Phenom II X2 555 Black Edition - najszybszy dwurdzeniowiec AMD

Firma AMD wprowadziła do oferty nowe modele procesorów Phenom II i Athlon II, przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych. Znalazł się wśród nich układ Phenom II X2 555 Black Edition, taktowany zegarem o częstotliwości 3,2 GHz - jest to najszybszy dwurdzeniowy procesor w dotychczasowej ofercie tego producenta.

PC World Testy - procesory AMD i Intela

Nowe jednostki obliczeniowe AMD są odpowiedzią tego producenta na wydane kilkanaście dni temu układy Intel Core i3 i Core i5. Chociaż nie będą w stanie konkurować z nimi pod względem wydajności, ich atutem powinna być atrakcyjna cena. Nowości AMD wykonane są w procesie technologicznym 45 nm i współpracują z podstawką AM3. Dedykowane są na rynek budżetowych komputerów stacjonarnych.

Najszybszy Phenom II

Układ jest następcą jednostki AMD Phenom II X2 550 Black Edition, o nieco niższym taktowaniu. CPU charakteryzuje się steppingiem C3 i sprzętowo wspiera stan operacyjny C1E. Dzięki temu układ powinien zużywać znacznie mniej energii podczas pracy z niskim obciążeniem.

Wartość TDP dla tego układ podana przez producenta wynosi 80 W - podobnie jak w poprzedniku. Nie zmieniły się też ilości poszczególnych poziomów pamięci, wynoszące dla cache L1 - 128 kB (łącznie, na każdy z rdzeni przypada po 64 kB); L2 - 1024 kB (512 + 512 kB) oraz 6144 kB pamięci L3 współdzielonej przez oba rdzenie. Hurtowa cena tego układu to 99 USD.

Nowością w rodzinie Phenom II jest także procesor o oznaczeniu X4 910e - czterordzeniowy CPU o taktowaniu 2,6 GHz, TDP wynoszącym 65 W, 4-megabajtowej pamięci drugiego poziomu i 6-megabajtowej - trzeciego.

Nowe Athlony

Premierowe pozycje z tej serii obejmują procesory: Athlon II X2 255, Athlon II X3 440 i Athlon II X4 635. Jak widać po oznaczeniach, liczba rdzeni w wymienionych układach wynosi odpowiednio 2, 3 i 4.

Ciekawie wygląda zwłaszcza ostatni z wymienionych - Athlon II X4 635 charakteryzuje się taktowaniem 2,9 GHz. Ilość dedykowanej pamięci cache L2 wynosi w tym układzie 2 MB, a TDP - 95 watów. AMD określił cenę hurtową procesora obowiązującą dla producentów komputerów na 119 dolarów.

Częstotliwość taktowania pozostałych dwóch Athlonów wynosi odpowiednio 3,1 i 3 GHz.

Więcej informacji: AMD