Phenom, czyli desktopowy Opteron

AMD zapowiada wprowadzenie do sprzedaży innowacyjnego procesora do komputerów stacjonarnych. Układ o kodowej nazwie Phenom to czterordzeniowy CPU, mający zastąpić wysłużone Athlony.

"Phenomy" charakteryzują się architekturą podobną do tej, jaką można będzie spotkać w zapowiadanych na połowę roku serwerowych Opteronach "Barcelona". Dokładna specyfikacja nowych układów nie została na razie ujawniona - podobnie wyniki benchmarków, trudno więc określić, czy Phenom będzie godnym konkurentem produktów Intela.

Phenom pozycjonowany jest jako alternatywa wobec intelowskich układów Core 2 Duo. Firmie potrzebny jest bowiem zastrzyk finansowy - w wyniku cenowej wojny z głównym konkurentem na rynku procesorów koncern w pierwszym kwartale bieżącego roku stracił 611 milionów dolarów. W minionym tygodniu zapowiedział zaś zwolnienie 430 osób (2,6% z 16-tysięcznej załogi).

Obecnie dostępne do nabycia układy dla desktopów ze stajni AMD to high-endowe Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Athlon 64 oraz tańsze Semprony. Po wejściu Phenoma do sprzedaży AMD będzie oferować procesory Phenom FX (jeden lub dwa czterordzeniowce w jednym układzie), Phenom X2 i Phenom X4 (dwu- i czterordzeniowe), Athlon X2 i Sempron. Wprowadzenie Phenoma do oferty prawdopodobnie przyczyni się do obniżek cen dwurdzeniowych Athlonów, które stracą etykietę układów z najwyższej półki cenowej.

Procesory trafią do sklepów w drugiej połowie 2007 r.

***

Czytaj również: "AMD - plany procesorowe na 2007 rok"