Philip K. Dick - kolejne ekranizacje dzieł mistrza SF

Philip K. Dick, jeden z najbardziej cenionych pisarzy science-fiction, został pośmiertnie doceniony również przez producentów filmowych. Powieści i opowiadania Dicka są chyba najczęściej ekranizowanymi dziełami gatunku SF - tylko w tym roku obejrzymy dwa kolejne filmy oparte na jego twórczości - "The Adjustment Bureau" i "Radio Wolne Albemuth".

Filmowe adaptacje prozy Philipa K. Dicka dzielą się na bardziej i mniej udane. Do pierwszej z tych kategorii zaliczyć można takie pozycje jak "Łowca androidów", "Pamięć absolutna", "Tajemnica Syriusza", "Raport Mniejszości" czy "Przez ciemne zwierciadło". W drugiej niestety znalazły się obrazy "Next", "Impostor" oraz "Zapłata" - ten ostatni to jeden z jaskrawszych przykładów zmarnowania potencjału prozy pisarza.

Już we wrześniu 2010 r. polscy widzowie będą mogli ocenić, jaką łatkę przypisać ekranizacji opowiadania Dicka z 1953 zatytułowanego "Ekipa dostosowawcza" (w oryginale: "The Adjustment Team"). Angielski tytuł filmu nieco odbiega od oryginału, brzmi bowiem "The Adjustment Bureau".

Zobacz również:

  • Inteligentne okulary od Xiaomi jak z Mission Impossible

Grający się w nim w główną rolę Matt Damon ("Tożsamość Bourne'a") wciela się w postać ambitnego polityka. Damon zakochuje się w młodej tancerce (Emily Blunt), odkrywa jednak, że tajemnicza organizacja usiłuje go z nią rozdzielić.

The Adjustment Bureau - zobacz trailer:

The Adjustment Bureau - informacje
  • Reżyseria: George Nolfi,
  • Odtwórcy głównych ról: Matt Damon, Emily Blunt, Terence Stamp i inni,
  • Data premiery: 17 września 2010 r.
  • Oficjalna strona filmu:http://www.theadjustmentbureau.com
Druga z zapowiadanych na 2010 r. ekranizacji prozy Philipa K. Dicka to film "Radio Wolne Albemuth".

Opowiadanie Dicka, które posłużyło za kanwę filmu, nosiło początkowo tytuł "Valisystem A", jednak wydawca nie zgodził się na jego publikację w pierwotnym kształcie. Dick za namową wydawcy wprowadził zmiany, ale wyszła mu z tego zupełnie nowa powieść, którą zatytułował "Valis". "Valisystem A" trafił do szuflady i dopiero po śmierci pisarza został wydany pod tytułem "Radio Wolne Albemuth" - czytamy w serwisie opium.org.

Bohaterem obrazu jest producent nagraniowy Nick Brady. Komunikuje się z nim pozaziemska inteligencja - VALIS - która poleca mu przeprowadzenie wywrotowej akcji przeciw urzędującemu prezydentowi USA o skrajnie prawicowych poglądach. Jedną z głównych ról w filmie zagrała popularna kanadyjska wokalistka Alanis Morisette.

Film został już nawet pokazany w kwietniu br. na londyńskim festiwalu filmów SF, gdzie zebrał przychylne recenzje. Niestety wciąż nie znamy oficjalnej daty premiery "Radia Wolne Albemuth".

Radio Wolne Albemuth - informacje
  • Reżyseria: John Alan Simon,
  • Odtwórcy głównych ról: Jonathan Scarfe, Shea Wnigham, Alanis Morisette inni,
  • Data premiery: nieznana
  • Oficjalna strona filmu:http://www.radiofreealbemuth.com