Philips 37PF9986

Testujemy 37-calowy telewizor LCD Philipsa o zjawiskowej jakoŚci obrazu, który przekona do technologii ciekŁokrystalicznej kaŻdego, nawet jej dotychczasowego przeciwnika.

Testujemy 37-calowy telewizor LCD Philipsa o zjawiskowej jakoŚci obrazu, który przekona do technologii ciekŁokrystalicznej kaŻdego, nawet jej dotychczasowego przeciwnika.

Philips 37PF9986
Do niedawna zastosowanie w ekranach technologii ciekłokrystalicznej nie zapewniało uzyskania obrazu telewizyjnego o jakości choćby zbliżonej do oferowanej przez monitory plazmowe czy najlepsze telewizory kineskopowe. Pomimo stosowania specjalnych matryc wideo, różniących się parametrami od modeli komputerowych, brakowało zadowalającej głębi czerni, równomierności rozświetlania ekranu czy całkowitej eliminacji tzw. efektu smużenia związanego ze zbyt długim czasem reakcji matrycy na sygnał wideo. Ostatnio producentom paneli LCD udaje się coraz lepiej opanować technologię produkcji ekranów o dużych przekątnych. Jak daleko przez ten rok posunęła się technika, dowodzi test 37-calowego Philipsa. Co więcej, w katalogu tej firmy jest także model o przekątnej 42 cali. Nie sądziliśmy, że tak szybko doczekamy się LCD o tak dużych rozmiarach ekranu.

W nowych panelach Philips zastosował wiele nowinek technologicznych. Ekran nie jest teraz otoczony, jak to było wcześniej, srebrną szeroką ramą, lecz wysunięto go nieco do przodu w stosunku do czarnego kołnierza biegnącego wzdłuż dolnej i bocznych krawędzi matrycy. Ten kołnierz nie jest tylko elementem dekoracyjnym. Zbudowano go z głośników wykonanych w rzadko spotykanej technologii płaskich paneli NXT. Powstała ona jako "odprysk" badań Brytyjczyków pracujących nad wyciszeniem kabiny myśliwca Tornado. Głośniki NXT są bardzo płaskie, ich głębokość może wynosić zaledwie 0,5 cm, a mogą mieć prawie dowolną wielkość średnicy. Atutem paneli NXT jest bardzo szerokie pole emisji dźwięku sięgające 180° (ok. 30° mają konwencjonalne głośniki).

Pasmo przenoszenia też mają duże (ok. 70 Hz - 19 kHz), jednak do przetwarzania niskich częstotliwości niezbędny jest dodatkowy subwoofer. Panele emitują rozproszony dźwięk, o małych zniekształceniach i prawie płaskiej charakterystyce przenoszenia. Chociaż w stosunku do standardowych konstrukcji panele NXT dysponują mniej wyrafinowanym brzmieniem, słabszym zróżnicowaniem wysokich i średnich tonów, to na głośniki w telewizorze LCD nadają się znakomicie.

Philips 37PF9986

Pilot - elegancki sterownik z wierzchnią warstwą z metalu. Nienaganna ergonomia. Minus za brak podświetlania klawiszy.

Największą innowacją w telewizorze Philipsa jest jednak nowa matryca wideo, dysponująca imponującymi parametrami. Czas reakcji zredukowano poniżej 12 ms, co wyeliminowało efekt smużenia. Rozdzielczość rzeczywista matrycy to WXGA 1366 x 768 pikseli. Jeśli do telewizora podłączymy komputer i ustawimy taką rozdzielczość, otrzymamy wysokiej klasy monitor. Zaletą, której nie można pominąć, jest cyfrowe złącze DVI przeznaczone do podłączenia komputerów i odtwarzaczy DVD najnowszej generacji. Dzięki całkowicie cyfrowej transmisji sygnału unikamy jego dwukrotnej konwersji. Korzyścią jest czysty, pozbawiony jakichkolwiek szumów, obraz. Za jego jakość, oprócz znakomitej, równomiernie podświetlanej matrycy LCD, odpowiada procesor realizujący funkcje zawarte w algorytmach mechanizmów poprawy jakości obrazu występujących pod wspólną nazwą Pixel Plus 2. Technologia ta umożliwia pomnożenie istniejących pikseli obrazu. Interpolacja ma na celu zwielokrotnienie każdego pojedynczego piksela. Skalowanie obywa się do wartości rzeczywistej rozdzielczości panelu LCD. Dokonywana jest optymalizacja każdego punktu obrazu, a następnie z takich elementów tworzony jest obraz widoczny na ekranie. Optymalizacja dotyczy wielu aspektów obrazu. Każdy piksel jest poddawany 17 różnym etapom poprawy jakości. Najpierw sąsiadujące piksele są porównywane pod względem jasności, a następnie wartości tego parametru są tak dobierane, aby stworzyć bardziej płynne przejścia tonalne pomiędzy dwoma punktami. Cyfrowy filtr grzebieniowy 3D pracuje z sygnałami PAL i NTSC, rozdzielając sygnał na czynniki pierwsze. Pozwala to na wyeliminowanie błędów reprodukcji barw, jaskrawości obrazu oraz redukcję szumów. Poprawia się także ostrość. Procesor kontroluje również poziom kontrastu, analizując ciemne i jasne obszary obrazu. Całości dopełniają technologia poprawy płynności ruchów Digital Natural Motion oraz mechanizmy optymalizujące reprodukcję barw: zielonej i niebieskiej. Ostatnią z ciekawych funkcji jest specjalny mechanizm mający zapewniać naturalne odwzorowanie barw ludzkiej skóry. Poszczególne funkcje Pixel Plus 2 można włączać samodzielnie lub też (co jest optymalne) zdać się na pełną automatyzację.

Panel LCD można zamontować na kilka sposobów. Najprościej wykorzystać szklaną podstawę stanowiącą wyposażenie standardowe. By zmontować ekran na ścianie, trzeba zakupić specjalny uchwyt, który odsunie telewizor od niej na niewielką odległość. Dlaczego? Pierwszym powodem jest wymóg wentylacji, drugim - zastosowana w telewizorze technologia Ambilight. Philips wbudował w tylną ściankę telewizora dwie świetlówki - po lewej i prawej stronie. Uruchamiając je, uzyskujemy poświatę za telewizorem, która pozwala odpocząć naszym oczom i sprawia, że oglądanie obrazu na telewizorze jest przyjemniejsze. Świetlówki generują poświatę o dowolnych barwach i intensywności. Kolor i jasność Ambilight można ustawić samodzielnie, korzystając z pilota zdalnego sterowania. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zdanie się na inteligentnie działający procesor, który generuje światło w takim kolorze, jaki aktualnie dominuje na ekranie. Na przykład podczas oglądania meczu piłkarskiego światło za telewizorem będzie zielone, a podczas śledzenia zawodów żeglarskich - błękitne. Sensor umieszczony na przedniej ściance telewizora bada intensywność światła w pomieszczeniu i optymalnie dobiera wartości wzmocnienia jaskrawości Ambilight. Tak więc w pokoju, gdzie panuje prawie całkowita ciemność, światło Ambilight będzie delikatniejsze, a przy zapalonym silniejszym świetle, świetlówki telewizora będą dawały mocniejszą poświatę. Podświetlanie telewizora można także wykorzystać jako element oświetlenia pomieszczenia, działa bowiem również przy wyłączonym odbiorniku.

Z funkcji ściśle związanych z obrazem warto wymienić możliwość podglądu na ekranie obrazu z innych kanałów - w zależności od konfiguracji do 6 obrazów jednocześnie. Ekran można dzielić na różne sposoby - np. oglądać dwa filmy jednocześnie (telewizor ma dwa tunery TV) lub wyświetlać obraz główny i 3 okna podglądu innych stacji.

Jakość obrazu uzyskanego zarówno z telewizji satelitarnej, jak i ze źródeł typu odtwarzacz DVD jest po prostu rewelacyjna. Philips generuje znakomity jakościowo obraz nawet przy słabej jakości sygnału telewizyjnego. Imponująco prezentuje się jasność ekranu. Zdecydowanie przewyższa ona to, co oferują nam odbiorniki kineskopowe. Także kontrast jest doskonały, jasne i ciemne plany wyraźnie się od siebie odcinają. W uzyskaniu spektakularnych efektów pomaga całkowita spójność obrazu. Osiągane parametry to skok jakościowy w stosunku do odbiorników CRT. Podczas testu mieliśmy możliwość jednoczesnego oglądania tego samego obrazu telewizyjnego na 36-calowym telewizorze wysokiej klasy (także Philips, zdobywca nagrody EISA) i opisywanym 37-calowym ekranie LCD. Różnica na korzyść tego drugiego była przytłaczająca. Obraz kineskopu prezentował się przy nim jako mało dokładny, przyciemniony, szarawy, o słabym kontraście. Szokujące, lecz LCD oferował do tego zdecydowanie głębszą i bardziej zróżnicowaną czerń niż model CRT. Kolory były przy tym wzorowo naturalne, chociaż bardzo intensywne.

Informacje

Typ telewizor LCD 37'' (16:9)

Cena ok. 35 000 zł

Dystrybutor Philips Polandhttp://www.philips.pl

Wymiary 113 x 68 x 9,6 cm

Waga 27 kg

Funkcje Ambilight, Pixel Plus 2, teletekst z pamięcią 1200 stron, profile obrazu, profile dźwięku, czujnik podświetlający panel sterowania na telewizorze podczas zbliżania się użytkownika do odbiornika, pełen zestaw funkcji Active Control, Cinema Link, DNR, pełen Dual Screen, wyrównywanie poziomu głośności dźwięku

Złącza

wejścia: antenowe,S-Video, 3 Euroscart, kompozyt, DVI, audio,center in (możliwość wykorzystania głośników telewizora jako kolumn kanału centralnego);

wyjścia: słuchawkowe, subwooferowe

Dlaczego

Rewelacyjna jakość obrazu. Wspaniale działająca funkcja Ambilight.