Philips DVD 737

Pierwszy markowy odtwarzacz DVD, który bardzo dobrze radzi sobie z komputerowymi plikami DivX i Xvid.

Pierwszy markowy odtwarzacz DVD, który bardzo dobrze radzi sobie z komputerowymi plikami DivX i Xvid.

Philips DVD 737

Pilot - niewielki, lecz dość wygodny w obsłudze. Niestety, z gumowymi, ścierającymi się guzikami i bez klawisza do otwierania szuflady.

Odtwarzaczy stacjonarnych DVD, które pozwalają na oglądanie komputerowych plików DivX i Xvid, jest już na rynku kilka. Początki nie były łatwe, kłopoty z oprogramowaniem sterującym powodowały bowiem problemy z odczytem większości samodzielnie nagranych płyt z plikami MPEG-4. W miarę udostępniania przez producentów nowych wersji BIOS-u urządzenia te stawały się coraz bardziej niezawodne. Obecnie w większości odtwarzaczy uporano się z problemem kompatybilności kodeków, jednak nadal pozostała niemożność odczytu napisów ekranowych. Lecz także ten problem jest już coraz częściej rozwiązywany. Już nie tylko odtwarzacze KISS czytają polskie napisy. Do tego grona dołączyły m.in. odtwarzacze LiteOn i testowany odtwarzacz Philipsa. Wprawdzie o funkcji odczytu napisów w dokumentacji Philipsa nie znajdziemy żadnej wzmianki, lecz wystarczy "poszperać" w Internecie, aby dowiedzieć się, że jest możliwy odczyt napisów nagranych na płycie w formacie .srt i .smi. W najnowszej wersji oprogramowania urządzenie ponoć radzi sobie także z polskimi znakami. Piszemy ponoć, gdyż nam nie udało się go zmusić do wykonania tej sztuki. Od strony wyposażenia tylny panel gniazd urządzenia jest rozbrajająco ubogi. Znajdziemy tam wyjścia: Scart, kompozyt, audio i cyfrowe wyjście koncentryczne. To ostatnie jest o tyle istotne, że może także posłużyć do wyprowadzenia zakodowanego w AC3 dźwięku z plików DivX i oczywiście standardowych płyt DVD-Video. Stylistycznie Philips jest klasycznym

Philips DVD 737
Slimem z lustrzanym przodem nawiązującym stylistyką do innych produktów tego producenta. Poza plikami MPEG-4, DVD 737 odtwarza także pliki muzyczne MP3 i wyświetla zdjęcia cyfrowe JPEG. Pliki DivX, które są nagrane w niskiej rozdzielczości, mogą być "rozciągane" na cały ekran z zachowaniem odpowiednich proporcji obrazu. Chociaż producent informuje, że odtwarzacz akceptuje pliki zakodowane tylko kodekami DivX 4.x i 5.x, to z praktyki wynika, że także filmy w DivX 3.1 są odtwarzane bez problemów. Jakość odtwarzanego materiału DivX jest zdecydowanie słabsza (nawet przy dobrze zakodowanym filmie zapisanym na dwóch płytach CD) niż przeciętnej realizacji DVD. Największą wadę stanowi słaba ostrość. Jeśli chodzi o dekodowanie, to obraz jest płynny, nie widać dużych objawów kompresji. W tym zakresie odtwarzacz Philipsa radzi sobie bardzo dobrze. Dźwięk można pochwalić za wyrazistość, czystość i dobrze wyrównane pasmo.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 849 zł

Dystrybutor Philips Polandhttp://www.philips.pl

Wymiary 43,5 x 5,0 x 31 cm

Waga 2,5 kgFunkcje kompresja dynamiki, profile obrazu i dźwięku, zoom, odtwarzanie MP3, JPEG, DivX 3,1, 4x, 5x

Złącza kompozyt, Euroscart, wyjście cyfrowe elektryczne, wyjście analogowe audio