Philips - DVD w 6 minut

W laboratoriach Philipsa trwają intensywne prace badawcze nad zwiększeniem szybkości nagrywania płyt DVD. W ostatnich dniach wysiłki naukowców zaowocowały powstaniem pierwszego eksperymentalnego układu zdolnego do nagrywania płyty DVD+R z prędkością 16x.

Philips - DVD w 6 minut
Technologia opracowana przez Philipsa będzie podstawą dla nowej specyfikacji nagrywania formatu DVD+R 16x, autorstwa stowarzyszenia DVD+RW Alliance, która ujrzy światło dzienne w 2004 roku. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla entuzjastów nagrywania. W praktyce oznacza bowiem możliwość nagrania płyty DVD+R w czasie krótszym niż 6 minut.

Wyższa prędkość zapisu stawia przed naukowcami coraz trudniejsze wyzwania. Już obecnie została osiągnięta bariera maksymalnej prędkości nagrywania dla nośników z poliwęglanu, związana z dopuszczalną (a zarazem bezpieczną) prędkością obrotową płyty (przy nagrywaniu płyty DVD+R z prędkością 16x wykonuje ona 180 obrotów na sekundę uzyskując tym samym liniową prędkość 56 metrów na sekundę, czyli blisko 200 kilometrów na godzinę). Należy również brać pod uwagę zwiększenie wydajności w zakresie sprzętu. Na potrzeby szybszego nagrywania została przebudowana elektronika układu naprowadzającego laser (zwiększono częstotliwość układu do 420 MHz). Nośnik do eksperymentalnego zapisu w laboratorium Philipsa dostarczyła firma Ricoh.

Co prawda, powyższa technologia jest jeszcze na etapie eksperymentów, jednak już dziś zapewne wielu z nas zaciera ręce na myśl o powszechnym wykorzystaniu szybszego nagrywania DVD w najbliższej przyszłości. Być może już w przyszłym roku...