Philips DVDR520H

Cyfrowid holenderskiego Philipsa wyposażono w nagrywarkę płyt DVD+R/+RW i 80-gigabajtowy dysk twardy.

Cyfrowid holenderskiego Philipsa wyposażono w nagrywarkę płyt DVD+R/+RW i 80-gigabajtowy dysk twardy.

Philips DVDR520H
Do niedawna bogata oferta cyfrowidów Philipsa dzieliła się tylko na dwie linie: modele zapisujące filmy na płytach DVD i urządzenia wykorzystujące jako nośnik zapisu komputerowe dyski twarde. Po raz pierwszy do naszych testów trafił model Philipsa DVDR520H , który łączy w sobie oba rodzaje urządzeń nagrywających - posiada dysk twardy o pojemności 80 GB i wypalarkę płyt DVD. W ofercie Philipsa znajdziemy jeszcze jeden bardzo podobny model - DVDR720H. W stosunku do testowanego urządzenia posiada on dodatkowo cyfrowy przewodnik po programie telewizyjnym Guide+ oraz magistralę CinemaLink. O ile ta pierwsza funkcja w warunkach polskich pozostaje całkowicie bezużyteczna, o tyle CinemaLink, jeśli użytkownik posiada inne urządzenia Philipsa wyposażone w tę funkcję, jest naprawdę przydatna (np. sterowanie jednym pilotem, wygodne strojenie kanałów itp).

Philips DVDR520H

Pilot - wątpliwej urody i wykonany z przeciętnych materiałów. Układ klawiszy poprawny, jednak brakuje większego zróżnicowania wielkości przycisków.

Philips DVDR520H, ze względu na stylistykę, nie wzbudza zachwytu. Przy nagrywarkach Sony czy Pioneera wygląda skromnie i blado. Jakość materiałów, z których wykonano obudowę, pozostawia niedosyt. Nie ma metalowego frontu, a użyte plastiki są tanie, co znajduje odzwierciedlenie w cenie urządzenia, która jest niższa niż w przypadku modeli konkurencji. Klawisze służące do podstawowej obsługi cyfrowidu umieszczono na górnej części obudowy. Rozwiązanie to nie jest udane, bowiem jeśli postawimy inny komponent systemu kina domowego na rekorderze Philipsa, to bez użycia pilota zdalnego sterowania nie wysuniemy nawet szuflady napędu. Nie zachwyca także jarmarczne podświetlenie napisów wyświetlacza - pomarańczowe, jaskrawoczerwone i błękitne kolory przeszkadzają podczas oglądania filmów, odrywając wzrok widza od akcji na ekranie. Philips DVDR520H oferuje 6 trybów zapisu materiału audio-wideo na płycie bądź dysku twardym. Maksymalnie, w najsłabszej jakości, można nagrać do 6 godzin filmu na płycie DVD o pojemności 4,7 GB. Oznacza to, że na dysku twardym zmieści się ok. 100 godzin filmu o jakości słabszej i ok. 16-17 godzin w trybie najlepszej jakości obrazu i dźwięku.

Cyfrowid Philipsa, podobnie jak modele konkurencji, pozwala na wyświetlanie obrazu poddanego progresywnemu skanowaniu. Jakość wizji byłaby doskonała, gdyby nie przejaskrawione barwy, jakie serwuje urządzenie w trybie fabrycznych ustawień koloru. Głównie jaskrawość i nasycenie barwy niebieskiej wymaga redukcji na poziomie wyświetlacza (projektora, telewizora czy ekranu plazmowego). Pozostałe cechy obrazu wypadają już doskonale. Ostrość jest wzorcowa, bardzo dobrze wyświetlane są ukośne linie, które są idealnie wygładzone. Algorytmy nagrywania są też bardzo dobre. Bez irytacji można oglądać nawet film nagrany w trybie najsłabszej jakości (6 godzin zapisu na płycie DVD). Widać oczywiście objawy kompresji i zdecydowanie słabszą ostrość niż w przypadku dwóch najlepszych trybów zapisu, jednak do obejrzenia zaległego odcinka serialu jakość zapisu jest wystarczająca. Dane pomiędzy płytą DVD a dyskiem można swobodnie przenosić. Jak się można było domyślić, próba przegrania na dysk twardy płyty DVD-Video (niezabezpieczonej) zakończyła się niepowodzeniem. Bez problemów można za to przenieść na dysk film z wakacji samodzielnie nagrany kamerą cyfrową, a następnie nagrany na płytę DVD. Przegranie filmu zajmującego całą powierzchnię krążka DVD trwa ok. 10 min, co zważywszy na sporą objętość materiału jest dobrym wynikiem. Z rewelacyjną prędkością wyświetlane są zdjęcia cyfrowe. Sprawdziliśmy, czy urządzenie poradzi sobie z cyfrowymi obrazami o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Nagrywarka bez problemu poprawnie wyświetlała zdjęcia z płyty CD, wczytując je w czasie ok. 2-3 s. Bardzo szybko przegrywała je na dysk twardy, lecz, co ciekawe, z dysku odczytywała je wcale nie szybciej niż z krążka optycznego. Urządzenie Philipsa, w stosunku do konkurentów, ma jednak tę wadę, że w czasie przegrywania danych nie pozwala na korzystanie z żadnej innej funkcji.

W modelach Panasonica czy Pioneera przegrywając materiał można jednocześnie nagrywać audycje telewizyjne na dysk twardy i oglądać telewizję. Dodatkowo w urządzeniu Philipsa nie jest możliwe, także w przeciwieństwie do modeli konkurencji, przegrywanie filmów z wybranym innym trybem jakości niż pierwotny (np. przegranie z dysku na płytę materiału nagranego w najwyższej jakości z przekonwertowaniem na niższy tryb jakości). Zarządzanie zasobami dyskowymi jest łatwe. Wszelkie pliki filmowe, zdjęcia cyfrowe oraz utwory MP3 znajdują się w katalogach przypisanych danemu rodzajowi multimediów. W ten sposób zachowujemy porządek na dysku i sprawnie możemy korzystać z cyfrowej biblioteki. Szkoda tylko, że przeglądając zasoby filmowe nie można w małym okienku odtwarzać wskazanego pliku. Obrazy są nieruchome, co nieco utrudnia szybką orientację w zgromadzonych zasobach nagrań.

Informacje

Typ nagrywarka DVD z HDD

Cena 2799 zł

Wymiary 43 x 6,6 x 26,8 cm

Waga 4 kg

Dystrybutor Philips Polskahttp://www.philips.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R, CD-RW, DVD-Video, DVD-R/-RW, DVD+R/RW, SVCD

Zapis: DVD+R/RW

Funkcje edycja nagranego materiału wideo, blokada rodzicielska, ShowView, 6 trybów jakości nagrań, MP3, JPEG, FlexTime (nagrywanie i jednoczesne odtwarzanie zapisywanego materiału), przegrywanie danych z płyty na dysk i odwrotnie

Złącza 2 x Euroscart (wyjście z RGB i wejście), 2 x kompozyt, cyfrowe audio (elektryczne i optyczne), 2 x RCA, DV, komponent

Główni rywale

Panasonic DMR-E85H 2999 zł

Doskonała jakość obrazu, rewelacyjna funkcjonalność i jakość nagrań. Niedopatrzenie w postaci braku funkcje DV.

LG RH4820V 2550 zł

Bardzo dobra sekcja wideo i dobra audio, wzorowo intuicyjny interfejs, przydatny PIP oraz doskonały stosunek jakości do ceny.

Dlaczego

Dobra jakość nagrań. Wyraźny i precyzyjny obraz pozbawiony przeplotu. Barwy nieco wyostrzone. Funkcjonalność dobra, lecz modele konkurencji mają jeszcze większe możliwości.