Philips DVDR77

Przetestowaliśmy dopracowaną w szczegółach, najbardziej rozbudowaną funkcjonalnie nagrywarkę DVD Philipsa

Przetestowaliśmy dopracowaną w szczegółach, najbardziej rozbudowaną funkcjonalnie nagrywarkę DVD Philipsa.

Philips ma w ofercie dwa cyfrowidy zapisujące materiał audio-wideo na płytach DVD+R/+RW. Model DVDR75 opisywaliśmy kilka miesięcy temu. Teraz przyszedł czas na wersję najbardziej zaawansowaną, wyposażoną w kilka ciekawych dodatków.

Philips DVDR77

DVDR77 spełni oczekiwania najbardziej wymagających kinomanów. Obraz do wyświetlacza możemy wyprowadzić za pośrednictwem złączy wideo kilku standardów. Najlepszą jakość uzyskamy, korzystając ze złączy komponentowych. Obraz z tunera telewizyjnego nagrywarki wyświetlony przy użyciu projektora DLP cechuje bardzo dobra jakość. Cyfrowid Philipsa możemy polecić właśnie właścicielom projektorów, którzy nie chcą nabywać telewizora, a potrzebują tunera telewizyjnego, aby oglądać na wielkim ekranie audycje telewizyjne. Obraz niewiele gorszej jakości można uzyskać, korzystając ze złącza Euroscart z RGB, a tego rozwiązania używa większość posiadaczy telewizorów. DVDR77 jest nagrywarką Philipsa, która jako jedyna spośród dostępnych w ofercie holenderskiego producenta modeli pozwala na zapis na jednej płycie aż do 8 godz. filmu (inne produkty umożliwiają nagranie do 6 godz.). W tym modelu dopracowano algorytmy kompresji. To niewiarygodne, ale nawet 8-godzinny zapis jest poprawny jakościowo. Oczywiście, są już widoczne objawy kompresji, lecz jest to obraz o jakości na akceptowalnym poziomie. Do archiwizacji mniej istotnych audycji całkowicie wystarczy. Nagrania w pozostałych trybach są lepsze.

Philips DVDR77

Pilot - wyposażony w wiele klawiszy. Obsługa wymaga przyzwyczajenia. Jego ergonomię można by dopracować, bardziej różnicując wielkość i kształt guzików sterownika.

W trybie do 4 godz. spadek jakości obrazu jest bardzo nieznaczny. To doskonały wynik. Konkurencja wypada na tym tle zdecydowanie słabiej. Oprócz możliwości zapisu obrazu telewizyjnego, Philips umozliwia archiwizowanie na płytach DVD zdjęć cyfrowych. Wbudowany w przedni panel czytnik PCMCIA akceptuje (za pośrednictwem dołączonych w komplecie przejściówek) wszyskie karty pamięci. Wystarczy więc wykonać zdjęcia aparatem cyfrowym, wyjąć z aparatu kartę, umieścić ją w czytniku nagrywarki i można dokonywać różnorodnych operacji na zebranym materiale zdjęciowym. Aby przejść w tryb oglądania fotografii, należy na pilocie wcisnąć klawisz Photo. Cyfrowid przestawia się wtedy w tryb obróbki zdjęć. Można je oglądać, odczytując bezpośrednio z karty, można je też częściowo obrabiać (obracać itp.) lub przegrać na krążek DVD. W tym celu należy najpierw odpowiednio sformatować płytę DVD. Operacja ta trwa ok. 10 s i nie powoduje skasowania wcześniej nagranych obrazów wideo. Jeśli chcemy na krążku DVD przechowywać zarówno zdjęcia, jak i filmy, to na ten pierwszy rodzaj materiału zostanie zarezerwowane na płycie ok. 700 MB. Przejdźmy teraz do wad urządzenia. Niestety, tak jak inne urządzenia pracujące w standardzie DVD+R/+RW, Philips nie dysponuje funkcją jednoczesnego nagrywania i odtwarzania filmu (pozwala na to DVD-RAM dostępny w modelach Panasonica). Kolejnym minusem jest ułomność mechanizmu zapisu płyt przez wypalarki DVD+R/+RW. Chodzi o sytuację, kiedy pomiędzy dwie audycje rozdzielone pustym miejscem na krążku chcemy nagrać program o czasie trwania dłuższym niż wspomniana luka. Gdy dostępny czas zostanie przekroczony, na wcześniej zapisanej audycji będzie nadpisany nowy program. Takich problemów nie ma w urządzeniach DVD-RAM, gdzie cyfrowid zapisze nową audycję tylko tam, gdzie znajdzie wolną, niezagospodarowaną przestrzeń. Z drugiej strony Philips tłumaczy tę wadę zapisu chęcią oferowania użytkownikom jak największej kompatybilności nagranych płyt z odtwarzaczami DVD dostępnymi na rynku. Rzeczywiście krążki DVD+R są akceptowane przez większość nawet starszych odtwarzaczy DVD.

Ustawienie parametrów nagrywania i początkowa kalibracja tunera telewizyjnego są bardzo proste. Na początku użytkownik staje przed zadaniem skonfigurowania tunera telewizyjnego i ustawienia podstawowych parametrów wyjść audio-wideo. Dane o stacjach telewizyjnych można pobrać z telewizora, jeśli ten ma magistralę CinemaLink. Każda płyta DVD+R/+RW, która zostanie nagrana przez nagrywarkę Philipsa, automatycznie otrzymuje przydatne menu ekranowe pozwalające na łatwą nawigację po jej zawartości. Menu jest na krążku zapisane na stałe, tak więc działa także w odtwarzaczach DVD. Informacje o filmie obejmują początkowy kadr danego fragmentu wideo (można go zmienić), nazwę nagrania, jego czas i tryb jakości zapisu. Nagrany materiał można obrabiać w dość niewielkim zakresie. Wśród dostępnych opcji są: nadanie tytułu nagrania, jego podział na rozdziały oraz możliwość wybrania odpowiedniego kadru jako obrazka występującego w menu płyty.

Pod odchylaną klapką obudowy nagrywarki ukryto podręczne wejścia wideo i przydatne złącze Fire-Wire, pozwalające na cyfrową transmisję filmów z kamery cyfrowej na płytę DVD. Dla wielu użytkowników istotną informacją będzie to, że Philipsa można podłączyć kablem FireWire bezpośrednio do komputera.

W ten sposób film wideo poddany obróbce w komputerze można bez straty jakości wypalić bezpośrednio na krążku optycznym w stacjonarnej nagrywarce. Na podobne zabiegi nie pozwalają cyfrowidy Panasonica, które blokują możliwość bezpośredniego połączenia z komputerem.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 3299 zł

Wymiary 43,5 x 8,8 x 32,5 cm

Waga 4 kg

Dystrybutor Philips Polskahttp://www.philips.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD+R/RW, SVCD

Zapis: DVD+R/RW

Funkcje regulacja głębi czerni, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, blokada rodzicielska, pobieranie kanałów TV z tunera satelitarnego, ShowView, 7 trybów jakości nagrań, MP3, czytnik kart pamięci, biblioteka zapisywalnych płyt DVD

Złącza 2 x S-Video, 2 x Euroscart (oba z RGB), 2 x kompozyt, cyfrowe audio (elektryczne i optyczne), 2 x RCA, DV, komponent, MediaSlot

Dlaczego

Doskonała jakość nagrań. Pełne wyposażenie i przydatny czytnik kart pamięci, który osobom niemającym komputerowej nagrywarki pozwala na archiwizację cyfrowych zdjęć na płytach DVD.