Philips DVDRW855K

Dwuwarstwowa, ale nie dwuformatowa nagrywarka - ''główny technolog'' formatu +R/RW i +R DL chyba popełnił poważny błąd.

Dwuwarstwowa, ale nie dwuformatowa nagrywarka - ''główny technolog'' formatu +R/RW i +R DL chyba popełnił poważny błąd.

Philips DVDRW855K
Philips to lider obozu "plusa", a także twórca technologii zapisu dwuwarstwowego na DVD+R. Nie powinno więc dziwić, że stara się promować przede wszystkim swoje patenty, a nie upowszechniać dorobek konkurencji (czyli format "minus"). Jednak w dobie wszechobecnych nagrywarek wieloformatowych posunięcie marketingowe polegające na wprowadzeniu napędu wyłącznie DVD+R/RW (z obsługą -R/RW po aktualizacji firmware'u dostępnego we wrześniu) jest dość ryzykowne. Ponadto, zapis CD-R/RW w DVDRW855K to tylko 24x/10x, podczas gdy standardem jest 40x/24x.

W zasadzie jedyną zaletą, jaka skusiłaby klienta do kupna urządzenia Philipsa, jest obsługa płyt dwuwarstwowych, jednak po pierwsze, są one bardzo drogie, a po drugie, na rynku są już trzy modele z tą funkcją (dodajmy, że dwuformatowe).

W praktyce lepiej

Porównaliśmy wyniki testów DVDRW855K z rezultatami rywali obsługujących +R DL i okazało się, że na ich tle Philips wypada nieźle. Oczywiście szybkości zapisu CD-R nie warto porównywać, ale w nagrywaniu DVD+R lepsza była tylko "dwunastka" LG, zaś w kopiowaniu pakietowym na +RW Philips był co najmniej o minutę szybszy od konkurentów. Nieco gorzej sprawował się natomiast w kopiowaniu z płyt CD i DVD (z wyjątkiem audio).

Należy wspomnieć, że test szybkości zapisu DVD+R w Nero CD-DVD Speed 3.0 ujawnił wyjątkowo nierówną, "drżącą" charakterystykę prędkości nagrywania, która może wynikać albo z działania systemu kontroli jakości zapisu, albo niedopracowania konstrukcji.

Informacje Philips, tel. (22) 5710000,http://www.philips.pl

Cena 599 zł