Philips LX9000R

Testowany zestaw zintegrowany Combo Philipsa, zawierający nagrywarkę Płyt dvd, zaskakuje wielomanowatorskimi rozwiązaniami.

Testowany zestaw zintegrowany Combo Philipsa, zawierający nagrywarkę Płyt dvd, zaskakuje wielomanowatorskimi rozwiązaniami.

Philips LX9000R

Philips jako pierwszy producent elektroniki użytkowej zaprezentował zestaw zintegrowany typu combo wyposażony w wypalarkę płyt DVD. Jako produkt Philipsa, napęd zapisuje oczywiście dane na płytach DVD+R i DVD+RW. Do modelu combo producent przeniósł pełnię funkcjonalności specjalistycznych rekorderów DVD - nie musimy się obawiać, że kupimy produkt o mniejszych możliwościach niż samodzielna nagrywarka, jakich Philips ma w ofercie wiele. Stylistyka LX9000R zasługuje na szczególne wyróżnienie. Cała elektronika, wzmacniacze mocy są ukryte w średnich rozmiarów obudowie wykonanej z mistrzowską precyzją ze szczotkowanego aluminium. Frontową ściankę "centrum dowodzenia" zaprojektowano doskonale. Po pierwsze, uwagę przyciągają trzy okrągłe wyświetlacze LCD umieszczone dokładnie pośrodku urządzenia. Nie widać szuflady napędu. Wystarczy jednak wcisnąć klawisz otwierania szuflady, a panel z wyświetlaczami wysuwa się za pomocą mechanizmu silniczków, najpierw do przodu, a następnie wędruje do góry. Zza niego wysuwa się szuflada, w której należy umieścić płytę. Wygląda to naprawdę bardzo efektownie, napęd pracuje przy tym bardzo cicho i pewnie. Wyświetlacze emanują przyjemną dla oka błękitną barwą. Takie samo podświetlenie otrzymały symetrycznie umieszczone na skrajach panelu gałki głośności i wyboru źródła sygnału. Mimo dobrania przez producenta kolorystyki podświetlania niemęczącej wzroku, nie wszystkim musi się to podobać. Nie ma jednak czego się obawiać, świetlne obwódki wokół pokręteł można bowiem łatwo wyłączyć. Nie mniej ciekawe i intrygujące niż sam amplituner z wbudowanym DVD, są kolumny dołączone do zestawu. Rozpakowując ogromne pudło, w którym dostarczono komplet, nie zauważyliśmy w nim subwoofera. Okazało się jednak, że basowa kolumna (nawet dwie) jest umieszczona w srebrnych, wysokich rulonach, które stanowią podstawki przednich kolumn wysokośredniotonowych umieszczonych w specjalnych zatrzaskach łączących. Nie trzeba prowadzić zwojów okablowania z tyłu kolumn, a wystarczy podłączyć kabelki do gniazd głośnikowych zlokalizowanych w spodzie subwoofera. Basowe walce to konstrukcje bas reflex z nietypowym układem tuneli wewnątrz obudowy. Ich kształt ma powodować, że pomimo nietypowych, jak na subwoofer, kształtów, kolumny te mają generować solidny i obfity bas. Tylne kolumny surround, podobnie jak kolumny przednie, są też w kształcie walców. Także w tych elementach kryje się niespodzianka. Wyposażono je we wstęgowe przetworniki wysokotonowe, rzecz nietypową w przypadku kolumn z segmentu produktów popularnych. Większa powierzchnia drgająca tego typu przetworników, ich lepsze właściwości dynamiczne mają sprawiać, że scena dźwiękowa będzie obszerniejsza i bogatsza w szczegóły. Kolejną ciekawostką jest kolumna centralna. Stosunkowo niewielka, lecz wyposażona aż w 5 przetworników.

Philips LX9000R

Pilot - niczym się nie wyróżnia. Przypomina piloty odtwarzaczy DVD Philipsa sprzed kilku lat. Klawisze rozplanowane ergonomicznie.

Jak widać, niestandardowych rozwiązań w Philipsie nie brakuje. Panel gniazd nie zaskakuje już nas niczym szczególnym. Trochę zawiedliśmy się na jego wyposażeniu. Wyjścia wideo najlepszej jakości to Scart z RGB. Nie ma niestety wyjść komponentowych. Przy podłączaniu do zestawu zewnętrznego źródła drogą cyfrową można skorzystać z wejść - optycznego i elektrycznego. Filmy z cyfrowej kamery wideo drogą cyfrową można przesłać bezpośrednio na płytę DVD+R/+RW za pośrednictwem gniazda iLink (FireWire). Menu urządzenia nie odbiega od tego, co znamy z innych produktów Philipsa. Opcje nagrywarki są identyczne z tymi, jakie mają modele stacjonarne (poza najnowszym DVDR77, który pozwala na nagranie aż 8 godz. filmu na płycie DVD o pojemności 4,7 GB). LX9000R zapisuje maksymalnie na krążku 6 godz. materiału wideo. Obraz uzyskany z wyjścia Euro z RGB cechuje się dużą plastycznością barw i dobrą głębią czerni. Niestety, nie skorzystano tu, jak to ma miejsce w przypadku niektórych tańszych zestawów Philipsa, z przetwornika DCDi, który pozwala na uzyskanie obrazu bez przeplotu i dodatkow wygładzającego krawędzie. Oglądając obraz na odbiorniku telewizyjnym o przekątnej 32", nie będzie to dokuczliwe, jednak LX9000R to nie najlepszy wybór do współpracy z projektorem. Komplet dobrze sobie radzi z tworzeniem precyzyjnych, bogatych w detale dalszych i bliższych planów. Kontrastowość obrazu jest dobra, preferowany jest charakter kinowy o miękkich, lecz wyraźnych konturach.

Brzmienie zestawu mile zaskakuje. Najniższego basu co prawda wysokie "rulony" nie są w stanie wygenerować, jednak jego wyższy zakres jest podawany z odpowiednią dawką dynamiki i natężenia. Tę ostatnią cechę można zresztą dość precyzyjnie wyregulować, korzystając z odpowiedniej funkcji. Największe zalety to bardzo świeży detaliczny przekaz i szeroko rysowana spójna scena dźwiękowa otaczająca słuchacza. Odpowiadają za to mniejsze metalowe "wieże" wyposażone w dobre, sprawdzające się w praktyce przetworniki wstęgowe.

Informacje

#Typ# combo z nagrywarką DVD

#Cena# 4499 zł

#Dystrybutor# Philips Polskahttp://www.philips.pl

#Funkcje# regulacja parametrów obrazu, kilka trybów przestrzennych audio, kompresja dynamiki, odtwarzanie MP3, nagrywanie płyt DVD+R/+RW

#Złącza# 2x kompozyt, 2x S-Video, 2x Euroscart, 2 wyjścia i 2 wejścia liniowe, wyjście i wejście cyfrowe koncentryczne, wejście cyfrowe optyczne, DV

Dlaczego

Najładniejsze combo na rynku. Nagrywarka DVD w standardzie, przeciętne wyposażenie w gniazda, lecz dobre brzmienie zarówno przy słuchaniu muzyki, jak i oglądaniu filmów.