Philips MX6000i

Pierwszy zestaw kina domowego, który bezprzewodowo potrafi łączyć się z innymi urządzeniami domowego centrum rozrywki.

Pierwszy zestaw kina domowego, który bezprzewodowo potrafi łączyć się z innymi urządzeniami domowego centrum rozrywki.

Idea Cennected Planet to oczko w głowie Philipsa. W ramach założeń tego pomysłu realizowane są projekty i opracowywane urządzenia, które pozwalają na zwiększenie funkcjonalności i wygody korzystania z kina domowego i wszelkich domowych urządzeń elektronicznych. MX6000i to dla tej firmy produkt sztandarowy. Zestaw składa się z jednostki centralnej kryjącej 6 cyfrowych wzmacniaczy, każdy o mocy 75 W. Obsługują one także sekcję niskotonową (pasywne subwoofery). Pozostałe elementy kompletu to 4 identyczne kolumny satelitarne, płaski i wąski głośnik centralny oraz akcesoria, wśród których oprócz okablowania znajdziemy także moduł sieci bezprzewodowej podłączany do komputera oraz płyty z oprogramowaniem.

Philips MX6000i
Stylistyka zestawu zasługuje na wyróżnienie. Cała elektronika ukryta jest w średnich rozmiarów solidnej obudowie wykonanej z aluminium. Centralnym punktem amplitunera z wbudowaną zmieniarką na 5 płyt DVD jest duży wyświetlacz LCD emanujący pomarańczowym światłem. Ukazują się na nim wszelkie informacje na temat odtwarzanego materiału. Element ten jest przydatny szczególnie wtedy, gdy chcemy posłuchać radia internetowego, bo nie trzeba uruchamiać np. telewizora. Niewielkie klawisze zlokalizowane wokół pomarańczowego LCD pozwolą wtedy na wybór ulubionej audycji. Nie mniej interesująco prezentują się kolumny dołączone do zestawu. Co ciekawe, basowa kolumna, a nawet dwie, przybrały formę srebrnych, wysokich rulonów, które stanowią podstawki dla przednich kolumn wysoko- i średniotonowych. Te umieszcza się w specjalnych zatrzaskach, które łączą je z basowymi walcami. W ten sposób nie trzeba prowadzić zwojów okablowania z tyłu kolumn, a wystarczy podłączyć kabelki do gniazd głośnikowych umieszczonych na spodzie subwoofera. Subwoofery to konstrukcje basreflex z nietypowym układem tuneli wewnątrz obudowy mającym pomóc generować solidny i obfity bas. Kolejną ciekawostką jest niewielka, lecz wyposażona aż w 5 przetworników kolumna centralna. Kolumny satelitarne (oraz główne umieszczane w zatrzaskach na szczytach subwooferów) wyposażono w przetworniki średniotonowe i kopułkę wysokotonową. Niestety, w przeciwieństwie do chociażby zestawu Philipsa RX9000, gdzie stosowany jest wysokotonowy głośnik wstęgowy, tu mamy do czynienia z tańszym i dużo słabszym rozwiązaniem.

Philips MX6000i

Pilot - doskonała konstrukcja. Ma stosunkowo niewiele klawiszy, a pozwala wyjątkowo wygodnie nawigować po złożonych oknach menu ekranowego.

Najciekawszą cechą kompletu są jego możliwości komunikacji z Internetem i komputerem. Aby zapewnić takie połączenie, trzeba combo podłączyć tradycyjnym kablem Ethernet (gniazdko sieciowe znajduje się na tylnej ściance amplitunera) lub też bezprzewodowo siecią Wi-Fi standardu "b" lub "g". Te dwie litery oznaczają, że możemy uzyskać transmisję danych o przepustowości odpowiednio 11 lub 54 Mb/s. Jeśli chcemy przesyłać do telewizora, za pośrednictwem combo Philipsa, filmy np. z komputera, to odpowiednią płynność zapewni standard "g". Wprowadzenie funkcji sieciowych powoduje, że konfiguracja urządzenia jest trudniejsza niż zwykle. Dla początkującego użytkownika może być nawet zbyt trudna i nawet dobra instrukcja w pełni nie pomoże rozwiązać problemu ustawień. Interfejs wyglądem przypomina ten z komputera, z tym że tu po poszczególnych oknach przemieszczamy się, korzystając z wygodnego pilota. W konfiguracji sieci Wi-Fi ustalamy, czy bezprzewodowa transmisja danych ma być kodowana oraz czy urządzeniu przypiszemy ręcznie adres IP, czy też zdamy się na automatyczne przydzielenie identyfikatora przez serwer DHCP.