Philips kończy z telewizorami - teraz produkcję przejmą Chińczycy

Holenderski Philips właśnie poinformował, że w 2011 roku przekaże produkcję swoich telewizorów jednej z chińskich firm. Philips wycofuje się więc z rynku telewizorów. Teraz technologie znane z telewizorów Philipsa znajdą się w chińskich telewizorach produkowanych przez firmę TPV. Oznacza to nie tylko koniec telewizorów Philipsa, ale także koniec telewizorów z Europy.

Telewizor Philips

Koniec telewizorów Philipsa

Philip przekazał produkcję i technologię telewizorów w chińskie ręce. Holenderski koncern uważa, że ta decyzja zwiększy dochodowość segmentu telewizorów. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że ta sama chińska firma - TPV - już w 2005 roku przejęła od Philipsa produkcję monitorów LCD i ekranów biznesowych.

Koniec europejskiej solidności telewizorów Philipsa?

Co to oznacza? Telewizory Philipsa nie będą już europejskie. Nie od dziś wiadomo, że produkty powstające w Chinach są dużo tańsze, ale też gorsze i mniej trwałe. Możliwe, że zwolennicy Philipsa mogą teraz zapomnieć o solidności nowych telewizorów sprzedawanych pod tą marką.

Zobacz również:

  • Wielka wyprzedaż! Ostatnie sztuki telewizorów w RTV Euro AGD
  • RTV Euro AGD: 500 zł zniżki na soundbary LG

Z drugiej strony działanie Philipsa jest zrozumiałe, bo może chociaż będzie wreszcie taniej - telewizory Philipsa od lat są dość drogie w porównaniu do konkurencji, a samemu Philipsowi daleko do bycia liderem sprzedaży na rynku HDTV. Stąd prawdopodobnie decyzja o wycofaniu się z rynku jako producent TV. Teraz telewizory na technologii Philipsa będą produkować Chińczycy, a część zysków z ich sprzedaży będzie trafiała do Philipsa. Ta operacja przypomina mi trochę transakcję sprzed kilku lat, gdy IBM sprzedał komputery dla chińskiego Lenovo. Optymistyczne w całej tej transakcji jest fakt, że być może teraz modele następcy Philipsa będą tańsze. Zyskamy na cenie, stracimy na solidności. Coś za coś.

Philips kończy z telewizorami  - teraz produkcję przejmą Chińczycy

Telewizor Philips

Decyzja Philipsa - odwrót taktyczny?

Philips w dyplomatyczny sposób wycofuje się z bezpośredniej produkcji telewizorów ze względów finansowych. Nie jest tajemnicą, że chociaż Philips robił dobre i zaawansowane technologicznie telewizory, to jednak przegrywał bitwę o portfel masowego konsumenta z tańszymi producentami(np. Samsung).

Kilka lat temu z branży plazmowej także z powodów finansowych wycofał się Pioneer, producent słynnych plazm Kuro, które słynęły ze świetnego obrazu. Niektórzy mówią, że wciąż żaden telewizor nie przebił jakości obrazu wyświetlanego przez plazmy Pioneer Kuro.

W przypadku Philipsa, wygląda na to, że produkcja stała się nieopłacalna, ale Philips na przekazaniu interesu Chińczykom może zarobić. Jeżeli zostaną zmniejszone koszty produkcji (a w tym Chińczycy są mistrzami), to sprzęt będzie bardziej konkurencyjny cenowo i może znaleźć więcej nabywców.

Philips kończy z telewizorami  - teraz produkcję przejmą Chińczycy

Wielki Mur Chiński

Źródło: whathifi.com