Philips - latarnie na LED-ach

Koncern Philips stworzył uliczną latarnię, w której zastosowano... diody LED. Przedstawiciele firmy mówią, że takie lampy są co prawda dwukrotnie droższe od tradycyjnych, ich atutem jest jednak czas pracy - LED-owa latarnia może bezawaryjnie pracować nawet 12 lat.

Diody LED są mniejsze i zdecydowanie bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia niż tradycyjne żarówki, stosowane zwykle w latarniach ulicznych. Co najważniejsze - czas pracy pojedynczej diody sięga 50 tys. godzin (w przypadku żarówki jest to najwyżej 12 tys. godzin). Oznacza to, że w LED-owych latarniach nie trzeba będzie wymienić elementów świetlanych nawet przez 12 lat (przy założeniu, że latarnia będzie pracowała 11-12 godzin dziennie). "To pierwsza latarnia w historii, której czas pracy ograniczała będzie raczej żywotność słupa, na której zostanie zamontowana, niż samej latarni" - powiedziała rzeczniczka Philipsa.

LED-owe lampy uliczne zamontowane zostały już w duńskim mieście Ede. Wyposażono je w dwa rodzaje diod - żółte i białe (dzięki temu barwa światła zmienia się w zależności od warunków zewnętrznych).


Zobacz również