Philips: nagrywarka CD, DVD i Blu-ray

Napęd optyczny będący w stanie odczytywać oraz zapisywać krążki CD, DVD i Blu-ray, zostanie zaprezentowany przez firmę Philips Electronics na targach Consumer Electronics Show 2005 w Las Vegas, w dniach 6 - 9 stycznia.

Nagrywarka Philips Electronics kompatybilna z formatami CD, DVD oraz Blu-ray wykorzystuje moduł "OPU81 triple-laser", który pozwala na użycie w jednym urządzeniu 3 promieni lasera o różnej długości fal i kolorze (czerwony laser w przypadku zapisu CD i DVD oraz niebieski w przypadku zapisu Blu-ray). Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest wykorzystanie jednego napędu optycznego, zarówno do odczytu trzech formatów nośników, jak i ich zapisu.

Przy tej okazji warto wspomnieć, iż jakiś czas temu informowaliśmy już o dokonaniach inżynierów z firmy Toshiba, którym udało się wyprodukować nośnik będący hybrydą płyty DVD oraz HD-DVD (więcej o tym w tekście: "Toshiba łączy DVD i HD-DVD"). Za ciosem poszli również specjaliści z JVC, prezentując niedługo później krążek o łącznej pojemności 33,5 GB, kompatybilny tym razem z formatem Blu-ray oraz tradycyjnym DVD (więcej o tym piszemy w tekście: "JVC: Blu-ray i DVD na jednym nośniku").


Zobacz również