Philips sprzedaje swoje telewizory Chińczykom i zwolni prawie 5 tys. pracowników?

Kryzys uderzył w Philipsa. Sprzedaż telewizorów holenderskiego koncernu spadła aż o 85 proc. w ostatnim kwartale. Philips zamierza więc przestać produkować telewizory i od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży Chińczykom swojego działu TV. W planach są też masowe zwolnienia pracowników.

Philips TV

Negocjacje w sprawie sprzedaży działu TV holenderskiego Philipsa dla chińskiej firmy TPV z siedzibą w Hongkongu są bardzo intensywne i zajmują dłużej niż oczekiwano.

Czy Chińczycy przejmą telewizory Philipsa?

W kwietniu Philips ogłosił swoje plany sprzedania swojego działu TV dla Chińczyków i stworzenia spółki joint venture (pisałem o tym w artykule Philips kończy z telewizorami). Holenderska firma miała oddać zarządzanie nad produkcją telewizorów Chińczykom, a w zamian otrzymać 30 proc. akcji w utworzonej spółce joint venture. Chińczycy z TPV przejęliby więc całą produkcję oraz licencję na posługiwanie się marką Philips w telewizorach.

Zobacz również:

  • Lidl - urządzenia znanych marek, które kupisz w niższej cenie [02.12.2021]
  • Promocje w OleOle - najlepsze okazje. Co kupisz taniej? [03.12.21r.]
Philips sprzedaje swoje telewizory Chińczykom i zwolni prawie 5 tys. pracowników?

Philips TV

Philips traci miliony na telewizorach

Philips od dawna ma problemy z dochodowością swojego biznesu TV. Philips zanotował w ostatnim roku jedynie 76 milionów EUR zysku, w porównaniu z 524 milionami EUR rok temu.

- Jeżeli porozumienie w sprawie sprzedaży działu TV nie zostanie osiągnięte, wtedy Philips rozważy inne opcje - powiedział Frans van Houten, szef Philipsa.

Philips rozważa więc zwolnienie 4,5 tys., pracowników, żeby zwiększyć zyski i spełnić założenia finansowe.

Telewizory Philips - jakość, która się nie sprzedaje - skąd my to znamy?

Na IFA 2011 Philips zaprezentował bardzo dobre telewizory. W tym roku Philips zdobył też nagrodę EISA 2011 za najlepszy telewizor 3D, czemu się nie dziwię, bo sam widziałem w akcji ten telewizor i muszę przyznać, że to jeden z najlepszych 3D jakie widziałem.

Problem w tym, że telewizory Philipsa są za drogie (np. Philips Cinema 21: 9). Stąd słaba sprzedaż. Ludzie, zwłaszcza teraz w sytuacji wlokącego się kryzysu, wolą kupować tańsze telewizory Samsunga czy LG. Jeżeli umowa z Chińczykami dojdzie do skutku, to nowe telewizory Philipsa raczej nie będą tak doskonałej jakości jak te obecne. Dlaczego? Bo przecież żeby zbić cenę i sprawić by telewizory stały się opłacalne, Chińczycy będą musieli coś z nich wyrzucić. Tylko co?

Philips sprzedaje swoje telewizory Chińczykom i zwolni prawie 5 tys. pracowników?

Philips TV Econova

Philips jak Pioneer

Sytuacja Philipsa przypomina mi sprawę Pioneera sprzed kilku lat, gdy ten koncern zarzucił produkcję znakomitych plazm Pioneer Kuro, gdyż nie sprzedawały się wystarczająco dobrze ze względu na zbyt wysokie ceny. Teraz Philips pewnie nastawi się na sprzęt audio - np. głośniki czy słuchawki.

Źródło: WhatHiFi