Philips zapowiada dwuwarstwową nagrywarkę DVD

Podczas zaplanowanych na marzec targów CeBIT 2004, Philips zamierza zaprezentować nagrywarkę, która będzie oferowała możliwość zapisu dwuwarstwowego. Będzie to prawdopodobnie pierwsze tego typu urządzenie dostępne na rynku.

Zaprezentowana przez Philipsa nagrywarka nosi oznaczenie DVDRW 885K. Urządzenie będzie w stanie zapisać blisko dwukrotnie większą ilość danych na nośniku DVD+R, niż na tradycyjnych, jednowarstwowych płytach DVD.

Philips zapowiada dwuwarstwową nagrywarkę DVD
Pierwsza warstwa płyty zapisywana jest z prędkością 8x, podczas gdy proces nagrywania drugiej warstwy odbywa się z prędkością 2,4x. Obsługiwane są jedynie jednowarstwowe nośniki wielokrotnego zapisu DVD+RW. Prędkość ich zapisu wynosi 4x. Nagrywarka zapisuje również tradycyjne płyty CD-R z prędkością 24x oraz płyty CD-RW - 10x. Prędkości odczytu wynoszą odpowiednio 12x dla płyt DVD oraz 40x dla płyt CD.

Nieodłącznym elementem tego typu urządzeń jest technologia zabezpieczająca przed błędem "buffer underrun". Znajdziemy ją również w nowej nagrywarce Philipsa, dodatkowo wzbogaconą o technologię "Seamless Link". Model DVDRW 885K przeznaczony będzie do sprzedaży od lipca, jednak jak do tej pory nie jest znana jego cena.