Philips zrezygnował z TV - Chińczycy wzięli holenderskie telewizory

Negocjacje były długie i żmudne, ale wreszcie dobiegły końca - Philips właśnie podpisał umowę joint venture z chińską firmą TPV. Oznacza to, że holenderska firma właśnie przekazała całą produkcję swoich telewizorów dla producenta z Hongkongu. Holenderskie stało się właśnie chińskie.

Philips TV

O tym, że Philips kończy z telewizorami i sprzedaje swoje TV Chińczykom pisałem już jakiś czas temu. Teraz negocjacje dobiegły końca - układ joint venture pomiędzy Philipsem a chińskim TPV został podpisany. Co z niego wynika?

Holenderskie telewizory obierają kierunek na Chiny

Warunki umowy są następujące - Cały oddział TV Philipsa włącznie z fabrykami, centralą i pracownikami zostanie przekazany Chińczykom na rzecz układu joint venture. Chińska firma TPV będzie całkowicie zarządzać produkcją telewizorów i będzie czerpać 70 proc. zysków ze sprzedanych telewizorów. Philips będzie dostawał pozostałe 30 proc. Holenderska firma oddała kontrolę nad produkcją telewizorów oraz swoją markę (więc logo Philips wciąż będzie na telewizorach) w zamian za zyski z przyszłej sprzedaży chińskich telewizorów.

- Ten układ joint venture łączy siły obu firm i ma poprawić pozycję Philipsa na rynku telewizorów. Pozwoli to Philipsowi umocnić się na czołowych pozycjach w innych sektorach rynku takich jak opieka zdrowotna czy oświetlenie - powiedział Frans van Houten, szef Philipsa.

Kiedy kupimy chińskie telewizory z logo Philips?

Przedsięwzięcie joint-venture zacznie produkować nowe chińskie telewizory Philips już w 2012 roku. Także jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy możemy mieć pewność, że w sklepach kupimy jeszcze stare, dobre, europejskie telewizory Philips.

Telewizory po chińsku czyli szybko i tanio?

Co prawda Chińczycy przejęli wszystkie technologie Philipsa, więc pierwsze chińskie telewizory nie muszą być porażką, ale co będzie później? Chińczycy raczej nie będą inwestować w rozwój technologiczny, bo to zbyt droga zabawa. A jak wiemy Chińczycy lubią szybko i tanio. Po to powstał ten joint-venture - żeby obu firmom przynieść łatwe zyski. A nie da się tego osiągnąć w krótkim terminie, inwestując w rozwój technologii.

Philips TV

Philips TV

Prestiżowe marki TV sprzed lat mają problemy

Nie tylko Philips ma problem z telewizorami. Japońskie giganty - Sony i Panasonic również mają ogromne problemy, żeby wyjść na plus w sprzedaży telewizorów. Oba te koncerny już podjęły działania restrukturyzacyjne, które niestety pewnie odbiją się na jakości telewizorów. A więc telewizory obierają kierunek na Chiny.