Phisher - skazany i... wypuszczony

42-letni Japończyk Kazuma Yabuno, autor strony udającej fragment serwisu Yahoo Japan, za pośrednictwem której uzyskał nieautoryzowany dostępu do poczty setek japońskich internautów, nie pójdzie do więzienia. Sąd skazał go co prawda na 22 miesiące pozbawienia wolności, ale wykonanie kary zawiesił na cztery lata.

Działalność Yabuno to klasyczny przypadek phishingu - mężczyzna stworzył w lutym serwis do złudzenia przypominający stronę logowania portalu Yahoo. Dzięki temu wykradał dane internautów, usiłujących zalogować się do niej. To zaś pozwoliło mu uzyskiwać nieautoryzowany dostęp do ich skrzynek pocztowych.

Z uzasadnienia wyroku możemy się dowiedzieć, że jest on stosunkowo łagodny, ponieważ Kazuma Yabuno w żaden sposób nie wykorzystywał zgromadzonych dzięki oszukańczej stronie danych.

Ekspertów jednak takie tłumaczenie nie przekonuje - "Ciekawe, czy gdyby oskarżony włamał się do kilkuset domów, ale z żadnego nic nie ukradł, to czy wyrok byłby równie łagodny? Bo to przecież analogiczna sytuacja. Sądy powinny bardziej zdecydowanie karać internetowych przestępców - phisherów, autorów wirusow oraz włamywaczy" - tłumaczy Graham Cluley z brytyjskiej firmy Sophos.


Zobacz również