Phisherzy atakują przez iTunes

Firma Apple poinformowała o wykryciu działalności phisherów wymierzonej w użytkowników internetowego sklepu muzycznego iTunes. Jest to pierwszy tego typu przypadek w historii iTunes Store.

Użytkownicy w ostatni poniedziałek zaczęli otrzymywać wiadomości pocztowe, informujące o rzekomej konieczności wprowadzenia pewnych poprawek w ich kontach w iTunes. W treści e-maila zawarty był link do spreparowanej strony, imitującej witrynę iTS. Internauta namawiany był do podania w znajdującym się tam formularzu takich danych, jak choćby numer ubezpieczenia społecznego (Social Security), panieńskie nazwisko matki oraz numer i PIN karty kredytowej.

To nowy typ ataku phisherskiego - dotychczas celami cyberzłodziei byli zwykle klienci banków i internetowych usług płatniczych (PayPal, eBay, Citibank czy - jak to miało niedawno miejsce w Polsce - Banku Zachodniego WBK S.A.).

Phisherzy dostrzegli chyba rosnącą popularność serwisu iTunes Store - sklep ma wystarczająco dużo klientów, aby stać się celem ataku. Istotnym czynnikiem może też być w tym wypadku profil użytkowników serwisu - przeważnie osób młodych, dzieci, nastolatków, młodych dorosłych. Uważa się, że młodzi ludzie są zwykle bardziej zaawansowani technologicznie i lepiej zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami, niż starsze pokolenie, jednak nierzadko dość luźno podchodzą oni do kwestii bezpieczeństwa w Sieci, np. publikując swoje personalia w serwisach społecznościowych.