Phishing "na Omikrona" - są już pierwsze ofiary

Nowa odmiana koronawirusa budzi na świecie duże zainteresowanie, toteż było kwestią czas, kiedy zaczną z niego korzystać również cyberprzestępcy.

Fot.: Anton Uniqueton z Pexels

Jak to działa? W tradycyjny sposób - spamerzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, które promują suplementy diety obniżające poziom cukrzycy. Dlaczego właśnie te suplementy? Ponieważ to właśnie osoby z cukrzycą i podobnymi chorobami przewlekłymi są wyjątkowo narażone na wystąpienie poważnych powikłań w wyniku infekcji wirusem COVID-19. Jak podają badacze BitdefenederAnti-spam, skrzynki zalały oferty takich właśnie, dostępnych rzekomo bez recepty suplementów diety, które mają obniżać poziom cukru we krwi i pozwalają zmniejszyć ryzyko Omikrona. Co ciekawe - aż 96% propozycji pochodzi z tureckich adresów IP.

Oto treść jednego z maili:

Wariant Omikron jest mniej więcej dwa razy bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje wirusa, a także cechuje się 60 procent większą przenośnością. Co gorsza, badania pokazują, że osoby z cukrzycą są bardziej narażone na poważne komplikacje, nawet jeśli są zaszczepione… Na szczęście możesz uchronić się przed tym nowym śmiercionośnym wariantem dzięki temu, zupełnie nowemu raportowi, który możesz pobrać.

Zobacz również:

  • Najlepsze kamerki internetowe do 100 zł - przegląd najlepszych propozycji
  • Sępy krążą nad ofiarami w Turcji. Nie daj się oszukać
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]

Raport nazywa się The Diabetic’s Complete Omicron Protection Guide i znajdują w nim linki do fałszywej witryny farmaceutycznej promującej suplement diety na cukrzycę. Kto kliknie w link - podaje swoje dane, a także inne wrażliwe informacje, jak dane karty kredytowej. Oczywiście prawdziwość suplementów, a tym bardziej skuteczność ich działania to jedynie obietnice.

Bitdefender udziela sześciu wskazówek, które pozwalają skutecznie ochronić się przed internetowymi oszustami specjalizującymi się w przekrętach związanych z lekami i suplementami diety:

  1. Przed zakupem jakichkolwiek „cudownych” pigułek, suplementów skonsultuj się z lekarzem.
  2. Dokładnie sprawdź e-mail zwłaszcza pod kątem błędów gramatycznych, literówek. Z dużą ostrożnością podchodź do atrakcyjnych ofert i tzw. super okazji.
  3. Zachowaj ostrożność wobec reklam lub ofert otrzymywanych za pośrednictwem poczty e-mail lub mediów społecznościowych.
  4. Nigdy nie otwieraj linków zpodejrzanych wiadomości e-mail ani załączonych plików, ponieważ mogą one doprowadzić do instalacji złośliwego oprogramowania.
  5. Nigdy nie kupuj leków lub suplementów w aptekach internetowych, jeśli nie możesz zweryfikować ich legalności.
  6. Korzystaj z antywirusów z technologiami chroniącymi przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem.

Źródło : Bitdefender


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: