Phonon: multimedialne szaleństwo w Linuksie

W trakcie targów LinuxTag w dniach 3-6 maja 2006 roku w Wiesbaden zostanie zaprezentowana technologia Phonon. Jest ona elementem składowym KDE4 i umożliwia na przykład dzielenie jednego obrazu wideo między wyświetlacze komputerów znajdujących się w sieci LAN. Ale to nie wszystko...

Phonon ma sprawić, że poszukiwanie odpowiedniego kodeka do materiałów audio czy wideo stanie się niepotrzebne. Technologia - wykorzystująca opracowany na uniwersytecie w Saarbrucken pakiet NMM - dramatycznie upraszcza również konfigurację urządzeń (komputerów, PDA, telefonów itd.) współdzielących między sobą multimedia.

NMM pozwala bowiem na połączenie w jedność całego domowego sprzętu. Dla przykładu: jeśli oglądamy telewizję w salonie, możemy "przerzucić" ją na telefon komórkowy i przenieść się w dowolne miejsce w mieszkaniu lub w jego okolicy. Albo odwrotnie: odsłuchiwane z telefonu pliki MP3 będą w stanie automatycznie "przeskoczyć" na zestaw audio, gdy tylko wejdziemy do domu.

Obraz dzielony między laptopa z Linuksem (po lewej) i Windows XP (źródło: LinuxDevices)

Obraz dzielony między laptopa z Linuksem (po lewej) i Windows XP (źródło: LinuxDevices)

NMM pojawi się w Phononie - a zatem również w KDE4 uruchomionym w Linuksie. Już teraz jednak działa również w OS X, Windows XP i Windows Mobile.

Warto zajrzeć: "KDE4: Solid i Plasma to podstawa"