Photo Frame Studio 2.0 - Ramka na każdą okazję

Photo Frame Studio 2.0 to program, który pozwala na łatwą obróbkę fotografii, w tym przede wszystkim na dodawanie własnych ramek, teł, tekstów, redukcję czerwonych oczu, kontrolę histogramu i balansu kolorów. Aplikacja umożliwia przygotowanie zdjęć do wydruku w labie, jak też do umieszczenia w witrynie WWW.

Photo Frame Studio 2.0 - Ramka na każdą okazję

Artykuł pochodzi z czasopisma PC World 4/2009

Praca z Photo Frame Studio 2.0 zaczyna się od... tego, co wybierze użytkownik - my przy pierwszym kontakcie zgubiliśmy się w gąszczu przycisków. Twórcy programu nie pomyśleli niestety o żadnym kreatorze, dlatego musieliśmy się domyślić, że najpierw należy skorzystać z przeglądarki plików (dół okna), by dokopać się do katalogu z fotografią. Krok drugi to przeciągnięcie zdjęcia na biały prostokąt w środku ekranu. I tutaj pierwsze zaskoczenie: na procesorze Core Duo 2 GHz z 2 GB pamięci RAM wczytanie zdjęcia zrobionego aparatem o matrycy 5 Mp powoduje, że aplikacja ma wyraźne problemy z szybkim przerysowywaniem interfejsu!

Po wgraniu fotografii po prawej stronie pojawia się podręczny zestaw przycisków z narzędziami do edycji. Możemy usunąć czerwone oczy, wymazać kawałek fotografii albo zmiksować zdjęcie z innym (dostawić warstwę, której źródłem będzie inna grafika). Liczba opcji jest dość ograniczona, Photo Frame Studio 2.0 ma przecież służyć do wzbogacania fotografii za pomocą stylowych ramek i napisów - i tutaj sprawdza się naprawdę dobrze.

Ramka na każdą okazję

Ramek przygotowanych przez autora jest cała masa, bo bez mała 200. Wśród nich znajdziemy motywy świąteczne, urodzinowe, walentynkowe, a także zestawy ogólnego zastosowania - w ostateczności zawsze możemy zdecydować się na stworzenie własnego obramowania wykorzystując gotowe elementy.

Jak już wspomnieliśmy, funkcje Photo Frame Studio 2.0 nie kończą się na dodawaniu ramek: za pomocą narzędzi znajdujących się po lewej stronie okna programu, fotografię możemy wzbogacić o napis, tło lub prosty kształt (kwadrat, trójkąt, elipsa, gwiazdka). Kiedy zakończymy zabawę, Photo Frame Studio 2.0 zaproponuje nam zapisanie zdjęcia w postaci pliku z rozszerzeniem PFT. Stanowczo odradzamy - próba kolejnego wczytania projektu może się skończyć wyświetleniem różowego piksela, czarnej kropki lub po prostu szarego ekranu! Program najwyraźniej nie radzi sobie z własnymi plikami.

Photo Frame Studio 2.0 - Ramka na każdą okazję

Dlatego po zamknięciu aplikacji dużo lepiej jest kliknąć Ustawienia (po prawej stronie), wybrać wielkość odbitki (do wyboru mamy wszystkie klasyczne rozmiary zdjęć od 13x9 cm poczynając, a na 46x30 cm kończąc) i wyeksportować (Plik | Eksportuj do) do czytelnego formatu graficznego, np. do pliku JPG.

W wersji udostępnionej bezpłatnie, aplikacja pozostawi nam niezbyt przyjemny prezent: znak wodny z napisem "Photo Frame Studio". Pozbędziemy się go dopiero po wykupieniu licencji.

Plusy:

+ spora liczba ramek do wyboru

+ możliwość podstawowej edycji zdjęć.

Minusy

- problemy z odczytywaniem własnych projektów

- wolna praca.

Informacje:http://mojosoft.com.pl/pfs Cena: 49 zł Ocena: 5,5/10

Autor: Piotr Bieniek