Photokina 2008: trójwymiarowe fotografie od Fujifilm

Firma Fujifilm wykorzystała oficjalnie dziś rozpoczęte targi fotograficzne Photokina 2008 do zaprezentowania technologii, która ma pozwolić na wykonywanie zdjęć 3D, jak też na ich wyświetlanie i wydruk. Innowacyjnemu systemowi nadano nazwę FinePix Real 3D i chociaż nie producent nie pokazał żadnego prototypu urządzenia, które by go obsługiwało, to można było przynajmniej zapoznać się z założeniami technologii.

Działanie Fujifilm FinePix Real 3D ma opierać się na specjalnym przetworniku obrazu - Real Photo Processor 3D. Jego funkcją jest jednoczesne przetwarzanie i łączenie dwóch różnych obrazów, pochodzących z dwóch obiektywów i sensorów optycznych. Danymi wejściowymi może być zarówno zdjęcie jak i film, połączone w jeden trójwymiarowy obraz. Dodatkowy mechanizm zapewnia synchronizację ekspozycji (nawet do 0,001 s, jak przekonuje producent), ostrości i zoomu zaraz po naciśnięciu spustu migawki.

Photokina 2008: trójwymiarowe fotografie od Fujifilm

Fujifilm informuje, że na potrzeby aparatów wykorzystujących omawianą technologię zostały już opracowane stosowne obiektywy Fujinon.

Photokina 2008: trójwymiarowe fotografie od Fujifilm

Pozostałe elementy zestawu to przebudowany ekran LCD - 2,8-calowy panel o rozdzielczości 230 tys. pikseli oraz cyfrowa fotoramka o przekątnej 8,4" i rozdzielczości 920,000 pikseli. Oba ekrany mają wyświetlać zdjęcia 3D dzięki przeplotowi różnych obrazów oraz unikalnemu systemowi podświetlenia, w którym każde z oczu obserwatora odbiera odrębny sygnał. Obraz wyświetlany w ten sposób ma nie wymagać stosowania specjalnych okularów 3D.

Photokina 2008: trójwymiarowe fotografie od Fujifilm

Dopełnieniem technologii jest system wydruku 3D wykorzystujący technikę soczewkową.

Zdaniem przedstawicieli Fujifilm dzięki zastosowaniu systemu dwóch obiektywów i dwóch matryc w przyszłych rozwiązaniach sprzętowych wykorzystujących nową technologię przed amatorami cyfrowej fotografii otwierają się nowe możliwości - w tym np. równoczesne filmowanie i fotografowanie czy też wykonywanie zdjęć "ultrapanoramicznych".

Photokina 2008: trójwymiarowe fotografie od Fujifilm

Wykorzystane w tekście zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych producenta.

Więcej informacji: Fujifilm