Photokina: więcej, lepiej, nowocześniej

W trakcie trwających właśnie w Kolonii targów Photokina uwidoczniło się kilka trendów, odzwierciedlających politykę producentów aparatów cyfrowych. Jednym z nich jest wyposażanie cyfrówek w coraz większą liczbę funkcji, innym - coraz częstsze stosowanie w aparatach matryc światłoczułych o rozdzielczości 10 megapikseli.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkiego w kompaktach jest więcej - urządzenia te wyposażane są w obiektywy umożliwiające większe zbliżenia optyczne (standardem jest zoom 3x, jednak Nikon zawiesił poprzeczkę na poziomie 10x, stosując taki zoom w modelu CoolPix S10). Coraz częściej spotykamy też w cyfrówkach obiektywy szerokokątne 28 mm. Producenci cyfrówek coraz częściej poszerzają swoją ofertę o aparaty z matrycami zdolnymi rejestrować dane o obrazie w formacie 16:9 oraz wyświetlaczami LCD o takich właśnie proporcjach boków. Popularność zdobywają sobie również systemy optycznej stabilizacji obrazu.

Warto w tym miejscu odnotować iż, podczas targów Photokina firmy Panasonic, Sigma i Olympus porozumiały się w sprawie produkcji obiektywów do cyfrowych lustrzanek fotograficznych. Wybrane obiektywy tych marek będą oparte o standard Standard Cztery Trzecie, regulujący typ i średnicę mocowania obiektywu, a więc będzie można je stosować w lustrzankach wszystkich wymienionych firm.