Photoshop CS3 beta nie instaluje spyware'u

W odpowiedzi na pojawiające się w Internecie zarzuty, jakoby wraz z instalacją wersji beta edytora graficznego Photoshop CS3, na dysku kmputera instalowało się oprogramowanie szpiegowskie, John Nack (senior manager w Adobe, odpowiedzialny za Photoshopa) tłumaczy, że domniemany spyware to nic innego jak moduł komunikacyjny Bonjour.

Przypomnijmy, iż Bonjour to technologia bezprzewodowej łączności, wbudowana w komputery Mac, ułatwiająca nawiązywanie połączeń z serwerem Version Cue i umożliwiająca bezprzewodowe udostępnianie plików czy drukarek oraz np. wzajemny dostęp do bibliotek iTunes użytkownikom różnych systemów operacyjnych. Aby uprościć proces nawiązywania i konfiguracji połączenia, Adobe korzysta właśnie z technologii Bonjour.

Przedstawiciel firmy zapewnia jednak, że żadne informacje nie są przesyłane na serwery Adobe - po prostu uaktywniając klienta Version Cue na komputerze, moduł Bonjour rozpocznie wyszukiwanie dostępnych w danej podsieci serwerów Version Cue, a zalogowanie się użytkownika umożliwi mu dostęp do opcji zarządzania plikami serwera.

Version Cue to narzędzie do zarządzania plikami, wyposażone w opcje śledzenia zmian w dokumentach, dokonywanych przez pojedynczych użytkowników i grupy robocze. Użytkownicy mogą współdzielić swoje projekty bezpośrednio ze swoich komputerów, dzięki czemu nie są wymagane żadne bazy danych lub serwery plików (więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule "Adobe łączy wszystko"). Narzędzie to jest zintegrowane z wieloma aplikacjami pakietu Creative Suite i w ramach każdej z nich komunikuje się z serwerem.


Zobacz również