Photoshop CS5 może jeszcze więcej

Sztandarowy program w ofercie Adobe - Photoshop - doczekał się kolejnej aktualizacji. Wchodząca w skład pakietu Creative Suite 5 aplikacja oferuje więcej możliwości retuszu zdjęć cyfrowych oraz, w wersji rozszerzonej, dodatkowe narzędzia kreacji treści 3D.

Creative Suite 5 - wielka premiera pakietu multimedialnego Adobe

Photoshop CS5

Photoshop CS5 Extended

Niektóre nowości w fotoedytorze Photoshop poznaliśmy już kilka tygodni przed oficjalną premierą oprogramowania. Mowa tu o narzędziu Content-Aware Fill - funkcja ta umożliwia usunięcie dowolnego obiektu ze zdjęcia i automatyczne wypełnienie miejsca po nim poprzez dopasowanie tła.

Inne nowości to m.in. funkcja Refine Edge umożliwiająca dokonywanie skomplikowanych zaznaczeń (np. rozwianych włosów). W procesie tym pomagają mechanizmy inteligentnego zaznaczania oraz automatycznego usuwania koloru tła wokół krawędzi zaznaczenia.

Creative Suite 5 Flashem stoi

W Photoshopie pojawiła się też opcja Puppet Warp, znana dotychczas użytkownikom After Effects. Pozwala ona manipulować kształtem obiektu. Na obiekcie tworzona jest siatka, w której możemy zaznaczyć kluczowe miejsca - w zależności od liczby i umiejscowienia tych ostatnich można modyfikować kształt obiektu.

Premiere Pro CS5 przyspiesza

Program oferuje też funkcję Mini-Bridge - zgodnie z nazwą jest to mini-przeglądarka plików, umożliwiająca szybki podgląd i dostęp do dokumentów. Udoskonalono też mechanizm łączenia zdjęć w obrazy o dużym zakresie dynamicznym (funkcja HDR Pro).

Kolejna warta uwagi nowość to filtr Lens Correction: narzędzie umożliwiające korekcję podstawowych wad obrazu wynikających ze stosowania obiektywów aparatów fotograficznych (dystorsja geometryczna, aberracja chromatyczna i winietowanie).

Funkcje malarskie Photoshopa wzbogaciły się o pozycje Mixer Brush i Bristle Tips. Pierwsza z wymienionych pozwala zdefiniować wielobarwną końcówkę pędzla, druga umożliwia kontrolę jego właściwości.

Photoshop CS5 Extended oferuje ponadto narzędzie Repousse, umożliwiające kreację obiektów i tekstu 3D, dzięki której nie trzeba korzystać z innej aplikacji, aby wyrenderować scenę 3D.

Aplikacja dostępna jest w wersji dla systemów Mac OS X i Windows, obsługuje też systemy 64-bitowe. Photoshop CS5 wchodzi w skład pakietu CS Design Standard, Photoshop CS5 Extended jest częścią zestawów Design Premium, Web Premium, Production Premium i Master Collection.

Więcej informacji: Adobe