Photoshop Elements po raz czwarty dla Macintoshy

W ofercie firmy Adobe zagościła czwarta odsłona fotoedytora Photoshop Elements przeznaczona dla platformy systemowej Mac OS. Narzędzie dostępne jest jednakże w wersji kompatybilnej tylko z Macintoshami pracującymi w oparciu o procesory IBM PowerPC - wersji Universal Binary nie przygotowano, jak twoerdzi producent, ze względu na ograniczenia czasowe.

W aplikacji znajdziemy kilka nowości, wśród których na uwagę zasługują m.in.:

- Skin Tone Adjustment, narzędzie umożliwiające modyfikację kolorów skóry na zdjęciach portretowych

- Magic Selection Brush i Magic Extractor - narzędzia selekcji wybranych fragmentów obrazu

- poprawione opcje usuwania efektu "czerwonych oczu"

- poszerzone możliwości edycj obrazów 16-bitowych

- obsługa formatów RAW.

Ważną nowością w "Elementach" jest dodanie narzędzia Bridge, czyli zaawansowanej wyszukiwarki plików, umożliwiającej również zarządzanie kolekcjami grafik zgromadzonymi na dysku. Przypomnijmy, iż Bridge pozwala m.in. na przeglądanie wielostronicowych plików PDF oraz wyszukiwanie plików w oparciu o metadane XMP.

Jak wspomniano wcześniej, Photoshop Elements 4 dla Macintoshy nie jest wydaniem kompatybilnym z komputerami wyposażonymi w procesory Intela. Jak przekonują przedstawiciele Adobe, przygotowanie takiej wersji znacząco opóźniłoby datę wprowadzenia aplikacji na rynek. Aplikacja Photoshop Elements 4 ma być dostępna już w tym miesiącu w cenie 89 dolarów. Do jej poprawnego działania niezbędny jest co najmniej procesor G3, system operacyjny Mac OS X 10.3 lub 10.4, 256 MB pamięci operacyjnej praz 750 MB wolnego miejsca na dysku twardym.

Aplikacja Photoshop Elements 4 w wersji dla Windows ukazała się we wrześniu 2005 r.

Więcej informacji: Adobe.