Photoshop Lightroom 1.0 - jest już wydanie finalne

Po wielu miesiącach testów i kolejnych edycjach beta nadszedł wreszcie czas premiery pełnej wersji "cyfrowej ciemni" Adobe - oprogramowania Photoshop Lightroom w wersji 1.0. Jak informuje producent, program publicznych testów oprogramowania w ciągu ostatniego roku przyciągnął ponad pół miliona fotografów z całego świata.

Photoshop Lightroom 1.0 - jest już wydanie finalne

Photoshop Lightroom 1.0 uwzględnia funkcje i usprawnienia dodawane do kolejnych beta wersji aplikacji, w tym także i te, które zagościły w wydaniu beta 4.1. A są to m.in. zmiany w sekcjach Library (biblioteka) i Develop (przetwarzanie obrazów), poprawki w module Slideshow (pokaz slajdów), Print (drukowanie) i Web (publikacja zdjęć w Sieci).

Photoshop Lightroom 1.0 - jest już wydanie finalne

Photoshop Lightroom - moduł Library

Biblioteka może pochwalić się m.in. nowymi opcjami zarządzania metadanymi (nowa przeglądarka Key Metadata Browser ułatwia dostęp do najważniejszych znaczników informacji za pomocą ulepszonego systemu klasyfikacji i ocen zdjęć)

W module Develop zastosowano nowe funkcje prezentacji różnych wersji jednej fotografii (mowa o opcjach Virtual Copies i Snapshot), jak też dodatkowe możliwości edycyjne (Hue, Saturation i Luminance, przeznaczone odpowiednio do modyfikacji odcieni, nasycenia barw i jaskrawości obrazu). Dodatkowo, funkcje Clone i Healing pozwalają na niedesktruktywne modyfikowanie obrazu, np. w razie potrzeby usunięcia zanieczyszczeń powstałych w momencie wykonywania zdjęcia.

Photoshop Lightroom 1.0 - jest już wydanie finalne

Photoshop Lightroom - moduł Web

Program obsługuje ponad 150 formatów nieskompresowanych danych RAW. Importowane pliki można skonwertować do postaci zgodnej ze specyfikacją cyfrowego negatywu (DNG).

Wymagania aplikacji:

Mac OS X 10.4.3; procesor PowerPC G4 1 GHz/Intel Core Duo

Windows XP SP2; processor Intel Pentium 4

768 MB pamięci RAM

1 GB wolnego miejsca na dysku

Aplikacja trafi do sprzedaży w połowie lutego br. Do 30 kwietnia obowiązywać będzie promocyjna cena oprogramowania - 199 dolarów. Po upływie tego okresu koszt zakupu narzędzia wzrośnie o 100 USD. Z beta wersji programu Photoshop Lightroom można będzie korzystać do 28 lutego br.

Więcej informacji" Adobe