Photoshop dla ubogich

Co może zrobić entuzjasta fotografii cyfrowej z mniej zasobnym portfelem, zainteresowany edycją zdjęć? Zdecydować się na uszczuploną wersję profesjonalnego edytora graficznego.

Na legalną kopię jednego z najlepszych edytorów grafiki na rynku, czyli popularnego Adobe Photoshop CS2, trzeba wydać kilka tysięcy złotych. Co ma zatem zrobić entuzjasta cyfrowego fotografowania, zainteresowany jak najlepszym narzędziem do edycji oraz zarządzania zdjęciami? Zdecydować się na uproszczoną wersję aplikacji, z okrojoną funkcjonalnością, zaprojektowaną specjalnie pod kątem obróbki i magazynowania cyfrowych fotografii. Od pewnego czasu wielu producentów oferuje specjalne edycje swojego oprogramowania, pozbawione bardziej skomplikowanych opcji i przeznaczone dla większej liczby użytkowników. Przykładem jest najnowsza wersja Adobe Photoshop Elements 4.0.

Za dotknięciem różdżki

Adobe Photoshop Elements 4.0 składa się z dwóch podstawowych modułów: &Organizera& oraz &Editora&. Zadaniem pierwszego jest pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego, skanera, telefonu komórkowego lub folderów na twardym dysku oraz ich przeglądanie i katalogowanie. Już na etapie importowania zasobów do bazy programu pojawia się bardzo przydatna funkcja - automatyczne usuwanie ze zdjęć efektu czerwonych oczu. Po imporcie specjalna karta pozwala nadać wybranym zdjęciom odpowiednie kategorie (np. miejsca, ludzie czy ulubione), według których filtrujesz widok galerii. Pliki możesz również grupować w kolekcje.

Drugi z modułów programu odpowiada za edycję zdjęć. W zależności od stopnia zaawansowania użytkownika Adobe Photoshop Elements 4.0 oferuje dwa tryby obróbki. &Quick Fix& w możliwie najbardziej intuicyjny sposób przeprowadzi cię przez retusz zdjęcia, oferując jedynie podstawowy pakiet narzędzi. Jeśli jesteś zdecydowany wypłynąć na szerokie wody i wykorzystać wszystkie możliwości edytora, do twojej dyspozycji oddano tryb &Standard Edit&. W dużej mierze interfejs drugiego trybu pracy edytora przypomina środowisko pracy znane z "dużego" Photoshopa. Możesz wykonywać operacje, korzystając z warstw, pokaźnego zestawu filtrów i efektów, korygować większość typowych niedoskonałości cyfrowego zdjęcia, przeglądać paletę histogramu czy regulować poziomy. W interfejsie edytora na pochwałę zasługuje czytelna paleta stylów i efektów wyposażona w podgląd, a także osobne okno z opisem najważniejszych operacji. Zapewniono zarówno automatyczne narzędzia, jak i polecenia wymagające ręcznego poeksperymentowania z ustawieniami. W wypadku zdjęć przedstawiających ludzi szczególnie dobrze sprawdza się nowa funkcja wspomagająca prawidłowe odwzorowanie koloru skóry. Do skomplikowanych zaznaczeń bardzo przydaje się &Magic Selection Brush&, pędzel do automatycznej selekcji wybranych obszarów zdjęcia.

Czary to czy magia?

W samym edytorze warto zwrócić uwagę na opcję &Magic Extractor&, pozwalającą szybko odseparować określony obiekt od tła, nawet w wypadku bardziej skomplikowanych tekstur, zaznaczając wokół niego kilka punktów. Narzędzie &Cookie Cutter& automatycznie wytnie i wykadruje ze zdjęcia określony kształt. Zdecydowanie łatwiejsza stała się w Adobe Photoshop Elements 4.0 obsługa warstwy tekstowej, o którą możesz uzupełniać zdjęcia. Panel czcionek oferuje teraz podgląd, który ułatwia wybranie odpowiednich fontów. Jeśli masz większą liczbę podobnych zdjęć tego samego miejsca, funkcja Photomerge wykona z nich dla ciebie panoramę.

Na koniec zatrzymajmy się na chwilę przy opcjach eksportowania wyretuszowanych wcześniej zdjęć. Firma Adobe przyzwyczaiła nas już do pewnego standardu i w najnowszej wersji Elements jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę. Możesz tworzyć interaktywne pokazy slajdów, z efektami przejścia, warstwą tekstową i podkładem dźwiękowym. Bez problemu kolekcję zdjęć zamienisz w internetową galerię gotową do przesłania na serwer WWW, zarchiwizujesz zasoby na krążku CD/DVD, wydrukujesz lub wyślesz pliki jako załącznik do wiadomości pocztowej. Odpowiednie funkcje programu pozwolą utworzyć kalendarz, wizytówki, zaproszenia, zapisać kolekcję zdjęć w postaci dokumentu PDF. Adobe Photoshop Elements 4.0 wymaga komputera z systemem operacyjnym Windows XP Professional, Home Edition lub Media Center Edition 2005.

Cena 89,99 USD

Informacje http://www.adobe.com