Photoshop na wspomaganiu kartą graficzną

Najnowsza wersja Photoshopa oraz innych programów wchodzących w skład Adobe Creative Suite będzie obsługiwać sprzętową akcelerację 3D. W czasach, gdy obsługa wielu rdzeni procesora głównego nie idzie już w parze ze wzrostem wydajności przetwarzania grafiki, programiści Adobe postanowili sięgnąć do zasobów karty graficznej komputera. Photoshop będzie jedną z pierwszych popularnych aplikacji ze sprzętową akceleracją.

W siedzibie Nvidii w kalifornijskim mieście Santa Clara miała miejsce prezentacja aplikacji wchodzących w skład najnowszej wersji pakietu Adobe Creative Suite (zestaw Creative Suite Next, czyli CS4, nosi nazwę kodową "Stonehenge"), wykorzystujących - obok obsługi procesorów wielordzeniowych - dodatkową moc obliczeniową drzemiącą w procesorze karty graficznej. Maszyną testową był komputer Mac pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Mac OS X.

W trakcie pokazu zaprezentowano, jak nowy Photoshop radzi sobie z obsługą dużych plików (objętość 2 GB), w tym ze zmniejszaniem i obracaniem ich, jak również z importem modeli 3D, dodawaniem napisów i tekstur. Wszystkie modyfikacje odbywały się w czasie rzeczywistym (prezentacja dostępna jest na stronie Adobe - pod tym adresem dostępny jest dłuższy materiał wideo, więc zainteresowani możliwościami Photoshopa powinni przewinąć pokaz do 18. minuty).

Serwis TGDaily donosi, że premiera Creative Suite Next ma nastąpić 1 października br. Pogłoski te dementuje Adobe - John Nack w firmowym blogu przekonuje, że informacje o jesiennym terminie premiery CS Next są nieprawdziwe.