Photoshop - nowy sprzymierzeniec Internetu

Photoshop w wersji 5.5 nadrabia webowe zaległości.


Photoshop w wersji 5.5 nadrabia webowe zaległości.

Photoshop jako program wspomagający projektowanie stron internetowych budził wiele kontrowersji. Jest to prawdopodobnie najpopularniejsze narzędzie do tworzenia stron na etapie samego projektu lub jego szkicu przed implementacją do HTML-a.

Bardzo szybki rozwój rynku internetowego, powstanie programów i plug-inów do obsługi sieci spowodowały, że flagowy produkt Adobe pozostał daleko w tyle za konkurencją. Dystans ten próbuje nadrobić wersja 5.5.

Choć Photoshop 5.5 zawiera kilka nowych rozwiązań, które ucieszą twórców preferujących tradycyjne media (patrz: "Nie tylko dla sieci"), większość wprowadzonych zmian ma ułatwić pracę grafikom, tworzącym na sieci. Adobe wykorzystała w tym celu program przeznaczony do tworzenia grafiki webowej: ImageReady. Nowa wersja ImageReady 2.0 będzie sprzedawana z najnowszą wersją Photoshopa i zawiera między innymi funkcje tworzenia animacji, Java Scriptu i cięcia obrazu na mniejsze kawałki, szybciej wczytujące się na strony internetowe.

Okno do weba

Jednym z najtrudniejszych zadań twórców stron internetowych było zawsze pogodzenie możliwie wysokiej jakości grafiki z jej szybkim ładowaniem się na stronie, nawet przy obsłudze linii przez wolny modem. Projektanci stron webowych zapisywali najpierw zdjęcia lub obrazy w formacie JPEG, a tekst, logo lub inne elementy graficzne łącznie z dużymi płaszczyznami koloru w formacie GIF. Projektant nie miał zbyt dużego pola manewru przy optymalizacji grafiki i tekstu na potrzeby Internetu. Korzystał więc z rozszerzeń Photoshopa, takich jak ProJPEG, PhotoGIF (BoxTop Software) lub z programów ImageReady i Fireworks 2.0 (Macromedia). Narzędzia te pozwalały na manipulowanie rozmiarami i jakością JPEG-ów i GIF-ów. Niestety, w tym przypadku pełne wykorzystanie możliwości edycji obrazu i Photoshopa nie wchodziło w grę. W rezultacie grafik był zmuszony przyzwyczaić się do uciążliwego przechodzenia z jednego programu do drugiego podczas projektowania.

Photoshop 5.5 wprowadza opcję zapisu grafiki webowej Save For Web, która jest dostępna z File Menu. Nie jest to standardowe okno dialogowe. Po otwarciu pojawia się rozbudowany panel, w którym można ustawić parametry obrazu stosownie do potrzeb. Dla użytkowników Fireworks (Macromedia) i ImageReady nie będzie to niczym nowym.