Photoshop obchodzi 20. urodziny

Jubileuszowe logo Photoshopa

Photoshop - pudełka
Photoshop CS

Photoshop CS

Photoshop CS2

Photoshop CS2

Photoshop CS3

Photoshop CS3

Photoshop CS4

Photoshop CS4

Photoshop w liczbach:

  • Adobe szacuje, że z programu korzysta obecnie ok. 10 mln użytkowników
  • wpisanie słowa Photoshop w wyszukiwarkę Google zwraca 137 mln wyników
  • na całym świecie działa 280 centrów Adobe Authorized Training Center, oferujących szkolenia z Photoshopa
  • Amazon.com oferuje ponad 2,5 tys. pozycji książkowych ze słowem "Photoshop" w tytule
  • oficjalna grupa Photoshop w serwisie społecznościowym Facebook ma 375 tysięcy fanów i z każdym tygodniem rośnie

Nadchodzi Creative Suite

Adobe nie zwalniało tempa i już w 2002 r. zaprezentowało Photoshopa 7.0, wyposażając go w nowy silnik malowania, przeglądarkę plików i obsługę w pełni wektorowego tekstu. Kolejna odsłona narzędzia, Photoshop 8.0, ma swoją premierę w 2003 r. i po raz pierwszy wchodzi w skład pakietu Adobe Creative Suite, gdzie towarzyszą mu InDesign oraz Illustrator. W wersji 8.0/CS pojawiła się komenda dostosowania barwy, filtr rozmycia soczewkowego, histogram aktualizowany w czasie rzeczywistym i hierarchiczne grupy warstw. Z programem została też zintegrowana wtyczka Camera Raw.

W 2005 r. Adobe przejęło firmę Macromedia, producenta programu Flash (wcześniej firmy spotykały się w sądzie, wzajemnie oskarżając się o naruszanie patentów). Pojawił się Photoshop CS2, charakteryzujący się m.in. opcją zniekształcania obrazu, inteligentnym wyostrzaniem, wsparciem edycji obrazów HDR, inteligentnymi obiektami i pędzlem korygowania punktowego. Nowością w programie był menedżer/wyszukiwarka plików Adobe Bridge 1.0.

Rozmnażanie przez podział

Kolejnym ważnym rokiem w historii Photoshopa był 2007 - Adobe wprowadziło wówczas program dla zawodowych fotografów Lightroom oraz zestaw Creative Suite 3, w którym znalazły się produkty przejętej wcześniej Macromedii. Premierę rynkową pakietu poprzedziło udostępnienie Photoshopa CS3 beta. Nowości w tej wersji to m.in. nowe narzędzie zaznaczania Quick Selection, niedestruktywne filtry, opcje automatycznego dopasowywania i łączenia warstw.

Warto przypomnieć, że po raz pierwszy Photoshop został przygotowany w dwóch wersjach, różniących się funkcjonalnością, Standard i Extended. Druga z wymienionych, oprócz wymienionych nowości, wnosiła także obsługę grafiki trójwymiarowej, import obrazów 3Dz możliwością modyfikacji, w tym edycji tekstur i oświetlenia, możliwość importu animacji oraz plików wideo Flash, MPEG-4, QuickTime i AVI.

Dość szybko, bo już w 2008 r. ukazał się pakiet Creative Suite 4, którego premierę Adobe określało mianem największego wydarzenia w swojej historii. Wchodzący w skład zestawu Photoshop CS4 zyskał paletę masek i dopasowania, zmodyfikowany mechanizm kadrowania fotografii, nowe menu 3D oraz funkcję obracania zdjęć. Photoshop CS4 dla Windows był pierwszą w pełni 64-bitową wersją tego programu.

Od tego czasu czekamy na kolejną wersję Photoshopa - CS5. W międzyczasie Adobe zaproponowało użytkownikom kolejne wersje Elements (ostatnia nosi numer 8); webowe wydanie swojego fotoedytora - Photoshop Express oraz Photoshop.com Mobile dla użytkowników smartfonów.

Photoshop vs. GIMP - pojedynek odwiecznych rywali

Photoshop to z pewnością jeden z najpopularniejszych programów komputerowych do edycji grafiki. Jest to jednak aplikacja komercyjna - próbują jej dorównać rozwiązania bezpłatne, wśród których prym wiedzie GIMP. Opinie na temat funkcjonalności i wygody obsługi obu aplikacji są podzielone - świadczą o tym komentarze czytelników serwisu PCWorld.pl.

Internauta Polo: Głos na Gimpa. Fakt, że Photoshop jest bardziej zaawansowany, ale ta różnica nie jest warta ceny 3000pln. 100-200pln - ok. Ale NIE tyle. Mi GIMP w zupełności wystarcza do obrabiania zdjęć (i nie mówię o usuwaniu czerwonych oczu i przycinaniu zdjęć). Może zajmuje mi to troszkę dłużej, ale nie 2 godziny dłużej.

Z kolei użytkownik Pol-Pot pisze: Próbowałem się kiedyś przesiąść na GIMPa ale naprawdę mimo szczerych chęci nie jest to program do profesjonalnych zastosowań. Póki co nie trafiłem na program, który pobiłby ergonomią i możliwościami Photoshopa.

Pojawiają się też opinie bardziej wyważone: Wszystko zależy od przyzwyczajenia użytkownika, znam ludzi, którzy chwalą sobie np PaintshopPro inny Corel Photo Paint. Pracowałem w studio na Photoshopie, a w domu pracuję na Gimpie (w Ubuntu). Każdy z programów można zaadoptować do swoich potrzeb (internauta Alaksyn).