Photoshop obchodzi 20. urodziny

Dokładnie 20 lat temu, 19 lutego 1990 r. miał swoją premierę Adobe Photoshop 1.0. Narzędzie to stało się dziś właściwie synonimem retuszu zdjęć i obróbki grafiki. Mimo to początki programu nie wskazywały wcale, że osiągnie on taki sukces.

Jubileuszowe logo Photoshopa

Tak ewoluował Photoshop:
Ekrany powitalne

Ekrany powitalne

Ekrany powitalne, cd.

Ekrany powitalne, cd.

Ikony skrótów

Ikony skrótów

Paski narzędzi

Paski narzędzi

Polecamy:

Zobacz także:

Pobierz:

Historia Photoshopa sięga 1987 r. Wtedy to niejaki Thomas Knoll napisał aplikację Display, której zadaniem było wyświetlanie obrazów w skali szarości na monochromatycznych wyświetlaczach. Program mógł odczytywać i zapisywać pliki w różnych formatach. Brat Thomasa, John, zasugerował mu dodanie funkcji edycyjnych, takich jak korekcja tonacji barw czy balansu bieli.

Na początku był Mac...

Rok później bracia przechrzcili Display na ImagePro, a potem - wreszcie - na Photoshop i sprzedali licencję na program firmie wytwarzającej skanery, Barneyscan. Ta ostatnia sprzedała w ten sposób 200 kopii aplikacji. W tym samy roku Knollowie zademonstrowali Photoshopa firmom Apple i Adobe. Główny dyrektor ds. grafiki wraz ze współzałożycielem Adobe - panowie Russell Brown i John Warnock - wykazali zainteresowanie aplikacją, czego efektem było podpisanie w 1989 r. umowy licencyjnej, zgodnie z którą Adobe nabyło prawa do sprzedaży Photoshopa.

19 lutego 1990 r. Adobe Photoshop 1.0 pojawił się na rynku w wersji na komputery Mac. Umożliwiał m.in. korekcję barw, optymalizację obrazu pod kątem wydruku i obsługę krzywych.

Druga odsłona programu, również skierowana do posiadaczy komputerów Apple, ukazała się w 1991 r. i wprowadzała m.in. moduł rastrujący do plików Adobe Ilustrator, obsługę palety kolorów CMYK i narzędzie pióra i bichromię. Warto dodać, że w owym czasie możliwość obróbki obrazu zaczęła nabierać znaczenia - świadczą o tym premiery konkurencyjnych aplikacji graficznych, m.in. Aldus PhotoStyler. A w System 7 Apple wprowadziło kolor do interfejsu.

Nowe funkcje, nowy system

W 1993 r. Adobe udostępniło Photoshopa 2.5, charakteryzującego się m.in. funkcją palet i obsługą plików 16-bitowych. Była to pierwsza edycja programu, dostępna dla systemu Windows (3.1; wersja ukazała się po wprowadzeniu wersji Mac). Rok 1994 to kolejna odsłona Photoshopa - 3.0, w której pojawiła się obsługa warstw.

Rok później Adobe kupiło program od braci Knoll. A w 1996 r. pojawił się Photoshop 4.0, pierwsza wersja programu udostępniana równolegle dla systemów Apple i Microsoftu.

Na kolejną wersję narzędzia użytkownicy czekali dwa lata. Photoshop 5 oferował m.in. narzędzie magnetyczne lasso, możliwość wielokrotnego cofania wykonanych czynności (paleta historii) oraz opcję edycji wprowadzonego tekstu. W tym samym roku Adobe wprowadziło program ImageReady 1.0, służący do edycji grafiki na potrzeby stron WWW (m.in. tworzenie animowanych GIF-ów i generowanie kodu HTML). Photoshop 5.5, wprowadzony w 1999 r., był sprzedawany już razem z ImageReady.

Rodzina się powiększa

W 2000 r. pojawił się Photoshop 6.0, w którym zagościło m.in. wsparcie kształtów wektorowych. Rok później byliśmy zaś świadkami premiery młodszego brata Photoshopa, Elements 1.0, skierowanego do osób amatorsko retuszujących zdjęcia. Elements umożliwiał m.in. przycinanie zdjęć, automatyczną regulację jasności i nasycenia barw oraz korekcja efektu czerwonych oczu.