Photoshop odmłodzony

Wydawać by się mogło, że poprzednia wersja Photoshopa miała już wszystko, co można sobie wymarzyć. Czym więc zaskakuje CS2?


Wydawać by się mogło, że poprzednia wersja Photoshopa miała już wszystko, co można sobie wymarzyć. Czym więc zaskakuje CS2?

Photoshop odmłodzony

Nowa funkcja High Dynamic Range (HDR) pozwala na zwiększenie rozpiętości tonalnej zdjęcia. Jest szczególnie użyteczna przy fotografowaniu przedmiotów, których rozpiętość tonalna znacznie przekracza możliwości matrycy współczesnych cyfrówek.

Photoshop od wielu już lat jest liderem wśród programów do edycji zdjęć. Rewolucja cyfrowa w fotografii spowodowała, że sięgają po niego coraz częściej osoby fotografujące amatorsko. Najnowsza wersja programu nosi oznaczenie CS2, a większość zmian w stosunku do poprzedniej wersji (CS) dotyczy bezpośrednio obróbki zdjęć (Lens Correction, Reduce Noise). W CS2 pojawiło się wiele nowych funkcji, z których chyba najciekawsza - z punktu widzenia fotografującego aparatem cyfrowym - jest możliwość złożenia kilku zdjęć w celu rozszerzenia rozpiętości tonalnej fotografii (HDR). Kolejną nowością jest automatyczna obróbka plików RAW. Wraz z najnowszą wersją programu otrzymujemy przeglądarkę Adobe Bridge, która umożliwia podgląd plików w formacie RAW i PDF, zarządzanie zdjęciami i konwersję wybranych plików RAW, bez konieczności otwarcia Photoshopa. Bardzo ciekawą innowacją jest funkcja Vanishing Point, która pozwala na edycję zdjęcia z zachowaniem perspektywy. Adobe Photoshop CS2 ma właściwie tylko dwie wady: nie jest tani i jego wymagania sprzętowe są duże. Uruchomienie najnowszej wersji programu wymaga komputera z procesorem klasy Pentium III i 650 MB wolnego miejsca na dysku. Dla komfortowej pracy powinniśmy się zaopatrzyć w komputer z procesorem P IV, 1 GB pamięci operacyjnej i szybkim dyskiem. Przed podjęciem decyzji o zakupie mamy możliwość przez 30 dni przetestować Photoshopa CS2, którego trial znajduje się na płycie dołączonej do tego wydania ZOOM-a.

HDR

Photoshop odmłodzony

Znakomity filtr służący do wyostrzania obrazu. Pozwala na kontrolę procesu wyostrzania poprzez możliwość regulacji siły działania filtra osobno w ciemnych i jasnych partiach obrazu.

Pod względem rozpiętości tonalnej obrazy uzyskiwane z matrycy aparatów cyfrowych ustępują jeszcze tym utrwalonym na klatce filmu. Zanim konstruktorzy uporają się z tym problemem, do dyspozycji fotografujących pozostają narzędzia graficzne umożliwiające rozszerzenie rozpiętości tonalnej zdjęcia. Stosunkowo prostym i skutecznym sposobem jest złożenie kilku zdjęć o różnych parametrach ekspozycji. Photoshop CS2 udostępnia funkcję HDR (High Dynamic Range), która pozwala połączyć serię zdjęć w jeden plik. Aby skorzystać z jej zalet, musimy wykonać kilka zdjęć o różnych parametrach ekspozycji. Najprościej będzie ustawić aparat na statywie i zrobić kilka ujęć z bracketingiem. Wybieramy tryb preselekcji przysłony i ustalamy liczbę zdjęć w sekwencji oraz krok przesunięcia ekspozycji.

Jeżeli aparat nie posiada funkcji bracketingu, wprowadźmy korektę ekspozycji w trybie manualnym.

Zdjęcia, które możemy poddać obróbce HDR, muszą mieć jedną wspólną cechę: wszystkie obiekty na nich powinny być nieruchome. Z pewnością warto skorzystać z HDR, jeżeli fotografujemy pejzaż, którego rozpiętość tonalna przekracza możliwości matrycy (wschód lub zachód słońca). Funkcja ta przyda się również w fotografii architektury - jeżeli chcemy uchwycić ciemne wnętrze kościoła, zachowując jednocześnie szczegóły witraży, przez które wpada światło.

Smart Sharpen

Photoshop odmłodzony

Lens Correction umożliwia korektę wad optyki naszego aparatu; możemy usunąć aberracje chromatyczne, skorygować winietowanie i dystorsje.

Istnieje wiele sposobów wyostrzania zdjęcia, a chyba najczęściej używanym jest filtr Unsharp Mask (często stosowany w kanale jasności trybu LAB). W nowej wersji Photoshopa pojawia się filtr (Smart Sharpen), który daje nam większą kontrolę nad procesem wyostrzenia zdjęcia. Samo wyostrzanie przebiega w oparciu o trzy algorytmy: Gaussian Blur jest odpowiednikiem filtra Unsharp Mask, Lens Blur (wyostrza krawędzie i szczegóły zdjęcia - świetnie nadaje się do wyostrzania portretów), a Motion Blur pomaga zredukować nieostrości spowodowane poruszeniem. Filtr Smart Sharpen (po zaznaczeniu opcji Advanced) pozostawia nam decyzję, w jakim stopniu wyostrzyć obraz w jasnych i ciemnych partiach, co pozwala na uniknięcie zbędnego uwydatnienia szumów w cieniach.

Reduce Noise

Współczesne lustrzanki cyfrowe coraz lepiej radzą sobie z problemem szumów pojawiających się zwłaszcza na zdjęciach, które były wykonane przy zastosowaniu wysokich czułości ISO. W aparatach kompaktowych ten problem jednak nadal występuje, a praktycznie wszystkie fotografie wykonane powyżej ISO 400 wymagają "odszumienia". Nowa opcja Photoshopa CS2 (Reduce Noise) pozwala na częściową eliminację szumów i umożliwia daleko idącą kontrolę procesu odszumiania. Przesuwając suwaki, możemy ustalić kolejno stopnie: działania filtra (Strength), zachowania detali zdjęcia (Presave Details), redukcji koloru szumu (Reduce Color Noise) oraz stopień wyostrzenia detali (Sharpen Details). Po zaznaczeniu opcji Advanced (Filter/Noise/Reduce Noise/Advanced) możemy określić poziom redukcji szumów dla każdego kanału osobno (Red/Green/Blue). Zaznaczając Remove JPEG Artifact, pozbędziemy się artefaktów powstałych podczas kompresji pliku JPEG.

Lens Correction (Filter/Distort/Lens Correction)

Photoshop odmłodzony

Filtr Reduce Noise pozwala częściowo usunąć szumy powstałe w wyniku fotografowania przy użyciu wysokich wartości ISO.

Filtr bardzo przydatny w fotografii cyfrowej. Pozwala zredukować wady optyki aparatu. Oprócz możliwości korekty geometrii obrazu (dystorsje poduszkowe lub beczkowe), możemy pozbyć się winietowania (przyciemnienia brzegów zdjęcia) występującego zwłaszcza w przypadku optyki szerokokątnej. Tanie konstrukcje optyczne, często stosowane we współczesnych aparatach cyfrowych, powodują powstawanie aberracji chromatycznych (purpurowe lub niebieskie obwódki wokół przedmiotów fotografowanych na kontrastowym tle: gałęzie i liście na tle jasnego nieba, czy odblaski światła). Problem ten dotyczy zarówno kompaktów cyfrowych, jak i taniej optyki stosowanej w lustrzankach. Filtr Lens Correction pozwala nam na częściowe usunięcie aberracji chromatycznych poprzez kontrolowane przesunięcie koloru.

Spot Healing Brush

Spot Healing Brush to pędzel służący do retuszu. Działa na podobnej zasadzie co lubiany Healing Brush, ale w przeciwieństwie do tego drugiego nie wymaga zaznaczenia obszaru źródłowego (jest on wyznaczany automatycznie). Efekt jest taki, że działanie filtra jest dosyć przypadkowe, dlatego naszym zdaniem lepiej będzie pozostać przy sprawdzonym Healing Brush.

Surface Blur (Filter/Blur/Surface Blur)

Photoshop odmłodzony

Filtr Surface Blur służy do zmiękczenia obrazu.

Filtr służy do rozmywania obrazu z jednoczesnym zachowaniem widocznych krawędzi. W założeniach miał prawdopodobnie służyć do ukrycia niedoskonałości skóry, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości w takich obszarach, jak włosy i krawędzie. Próba pogodzenia tej sprzeczności naszym zdaniem nie powiodła się, gdyż skóra potraktowana tym filtrem nabiera "plastikowego" wyglądu, a szczegóły obrazu, które powinny pozostać ostre (np. włosy), zlewają się ze sobą.

Red Eye Tool

Wzorem wielu tanich programów do retuszu zdjęć, również najnowsza wersja PS CS2 oferuje automat do usuwania efektu czerwonych oczu. Narzędzie automatycznie redukuje nasycenie koloru czerwonego w zaznaczonym obszarze.

Camera RAW

Wielu fotografujących nie wyobraża sobie zapisywania swoich zdjęć w formacie innym niż RAW. Zalety fotografowania w tym trybie są oczywiste; możliwość wpływu na wiele parametrów już po wykonaniu zdjęcia w trakcie obróbki graficznej i praktycznie bezstratna jakość zapisu. Format RAW ma właściwie tyko dwie wady: pliki są większe i wymuszają stosowanie pojemniejszych i szybszych kart pamięci, a zapisane RAW-y wymagają konwersji do formatu JPG lub TIFF. Większość producentów dostarcza w komplecie z aparatem własny konwerter RAW, a mimo to na rynku pojawiło się wiele konwerterów niezależnych producentów. Oferowany przez Adobe Camera RAW ma sporo zalet. Obsługuje pliki pochodzące ze wszystkich dostępnych modeli aparatów, a użytkownicy kolejnych generacji cyfrówek będą mogli pobrać uaktualnienie programu ze stron Adobe. Wersja Camera RAW z Photoshopa CS została wzbogacona o kilka nowych funkcji, z których najważniejsza to możliwość wpływu na wartości tonalne zdjęcia poprzez modyfikację krzywej tonalnej (zakładka Curves). Możemy wybrać jedno z predefiniowanych ustawień krzywej lub samodzielnie zmodyfikować jej kształt. W najnowszej wersji Camera RAW pojawiły się dwa nowe narzędzia: kadrowanie Crop Tool oraz Straghten Tool do precyzyjnego ustalania poziomu na zdjęciu.

Photoshop odmłodzony

Nowa wersja plug-inu do konwersji RAW umożliwia kadrowanie zdjęcia i pozwala na jego korekcję tonalną za pomocą krzywej tonalnej (Curve).

Camera RAW umożliwia przetwarzanie wielu plików - wystarczy zaznaczyć wybrane zdjęcia w przeglądarce plików Bridge. Pod prawym przyciskiem myszy znajduje się rozwijane menu, z którego wybieramy funkcję Open in Camera RAW i nasze zdjęcia zostaną otwarte w konwerterze. Pracę z wieloma plikami ułatwi nam również możliwość przeniesienia ustawień z jednego (dla którego ustaliliśmy parametry konwersji) na inny lub całą grupę plików. Wystarczy zaznaczyć te, dla których chcemy przenieść ustawienia, i kliknąć na ikonkę Synchronize. W oknie dialogowym możemy dokonać wyboru opcji przeniesienia wszystkich ustawień lub wybrać te parametry, które chcemy zastosować dla wybranych wcześniej zdjęć.

Vanishing Point

Vanishing Point to jedna z ciekawszych funkcji najnowszej wersji PS CS2, która pozwala na modyfikację zdjęcia przy jednoczesnym zachowaniu perspektywy przedstawionych na nim przedmiotów. Po wywołaniu Vanishing Point (Filter/Vanishing Point) oznaczamy płaszczyzny widoczne na zdjęciu (są one widoczne w postaci niebieskiej siatki i powinny stykać się ze sobą brzegami). Na ich podstawie możemy dokonywać wielu operacji, zachowując perspektywę zbieżną obrazu: przenosić, kopiować lub usuwać elementy zdjęcia. Możemy też wprowadzać nowe elementy (inne zdjęcie lub grafikę) przy zachowaniu perspektywy widocznej na naszym obrazie.

Adobe Bridge

Photoshop odmłodzony

Przeglądarka Adobe Bridge oferuje wiele nowych funkcji; działa niezależnie od Photoshopa, umożliwia płynną regulację wielkości przeglądanych miniaturek, oraz pozwala na przeglądanie plików formatu RAW i PDF.

CS2 został wyposażony w nową przeglądarkę plików Adobe Bridge, która w przeciwieństwie do znanej z poprzedniej wersji programu (File Browser) działa samodzielnie i nie wymaga włączonego PS CS2. Przeglądarka oferuje kilka możliwości prezentowania zdjęć, które wywoływane są skrótami klawiatury:

Ctrl + F2 + F3 + F4 + F5. Oglądając zdjęcia, możemy oznaczyć wybrane ujęcia poprzez przydzielenie im priorytetu (w skali 5 gwiazdek lub za pomocą etykiety). Oznaczone fotografie mogą być odnalezione w prosty sposób, poprzez wybranie w zakładce Unfiltered odpowiedniego parametru.

Adobe Bridge umożliwia wyświetlanie plików RAW i dokumentów w formacie PDF. Aby łatwiej odnaleźć wszystkie nowości, jakie oferuje najnowsza wersja PS CS2, wystarczy zaznaczyć opcję Windows/Workspace/What's New In CS2, a wszystkie dodane lub zmienione funkcje w menu zostaną podświetlone kolorem niebieskim.

Adobe Photoshop CS2 to edytor graficzny, oferujący dostęp do bardzo zaawansowanych narzędzi. Skorzystanie z nich wymaga zazwyczaj podstaw wiedzy fotograficznej i co najmniej średnio zaawansowanej znajomości któregoś z poprzedników CS2.