Photoshop (prawie) za bezcen


(Nie)szczęśliwe zakończenie

Zamieszanie wokół programu studenckiego Adobe trwało niemal trzy tygodnie, aż wreszcie przyniosło nieoczekiwany finał. Firma zdecydowała się na jego "wstrzymanie w obecnym kształcie, wraz ze sprzedaniem wszystkich licencji znajdujących się obecnie w kanale dystrybucyjnym", wprowadzając przy tym dwie poważne zmiany - możliwość nabywania oprogramowania przez wszystkie osoby mające ważną legitymację studencką oraz zniesienie zapisu o wygaśnięciu ważności licencji z chwilą zakończenia nauki.

Nic się nie stało?

To, że oferowane przez Adobe aplikacje na licencjach studenckich, w porównaniu z krajami zachodnimi, w Polsce są znacznie tańsze niż ich komercyjne odpowiedniki, jest na pewno godne uznania. W polskim biurze Adobe dowiedzieliśmy się, że w programie obowiązującym w naszym kraju (ale także w kilku innych państwach) zaoferowanie jak najlepszej ceny musiało iść w parze z wieloma ograniczeniami. Chodziło właśnie o wygaśnięcie licencji, następujące w momencie zakończenia nauki, oraz nie mniej kontrowersyjną dostępność programu tylko dla studentów dziennych. Obostrzenia miały stanowić integralną część konkretnej oferty, jaką jest "Adobe dla Studenta". Nie zmienia to jednak faktu, że są kraje (m.in. Wielka Brytania), gdzie nie ma znaczenia tryb studiów oraz gdzie licencja nie wygasa z chwilą uzyskania dyplomu.

Producent ma pełne prawo do ustalania własnych warunków licencji, ale pierwotna oferta Adobe wyglądała inaczej niż u konkurencji. Corel pozwala np. bezterminowo korzystać z pakietu CorelDRAW X3 dla Nauczycieli, Studentów i Uczniów czy Paint Shop Pro Photo, a więc także po zakończeniu nauki i do celów niekomercyjnych. Inna firma działająca w branży projektowania graficznego, Autodesk, ogranicza ważność licencji edukacyjnych na czas trwania nauki, ale programem objęci są także słuchacze studiów niestacjonarnych (zaocznych i wieczorowych).

Zarówno Vobis, jak i Adobe chyba sporo straciły w oczach użytkowników końcowych. Wydaje się więc całkowicie zrozumiałe, że obie firmy chciałyby o całej sprawie zapomnieć i spokojnie kontynuować działalność. Nie jesteśmy w stanie zadowolić wszystkich, ale olbrzymie zainteresowanie ofertą świadczy o tym, że jej warunki zostały dobrze dostosowane do oczekiwań polskich użytkowników - twierdził nasz rozmówca z Adobe, nawiązując do przewidywanych trudności w realizacji dostaw.

Firma, po zakończeniu obecnego programu studenckiego, zamierza podjąć kolejną inicjatywę związaną z edukacją. W czasie przygotowywania niniejszego artykułu nowa oferta była już na etapie przygotowań, jednak termin ogłoszenia jej warunków nie został jeszcze ujawniony. Miejmy nadzieję, że tym razem obędzie się bez potknięć.

Przydatne adresy

www.adobedlastudenta.pl - uruchomiona przez Adobe strona internetowa, skierowana do osób zainteresowanych zakupem programów Adobe Photoshop CS3 PL Extended, Adobe Acrobat 8.0 PL Professional lub pakietów Adobe CS3 PL Design Premium, Adobe CS3 PL Web Premium na licencji studenckiej.

www.students.autodesk.com - portal internetowy Student Engineering and Design Community, z którego studenci mogą bezpłatnie (na warunkach umowy licencyjnej i tylko w trakcie studiów, wyłącznie do celów samokształcenia) pobierać i instalować oprogramowanie firmy Autodesk. Wśród dostępnych aplikacji znajdziemy m.in. Autodesk Inventor, Revit Architecture, AutoCad Civil 3D, Autodesk Alias Studio i Autodesk 3ds Max.

apps.corel.com/int/pl/education.html - strony poświęcone programowi edukacyjnemu firmy Corel oraz oferowanym w jego ramach aplikacjom, m.in. CorelDRAW Graphics Suite, Corel Painter, Corel Paint Shop Pro Photo, Ulead VideoStudio i Corel WordPerfect Office.

www.microsoft.com/poland/edukacja/default.mspx - witryna Microsoftu dotycząca oferty dla edukacji. W serwisie znaleźć można kompleksowe informacje o programach edukacyjnych dla szkół i uczelni wyższych, w tym "Microsoft Office w EduAkcji" oraz MSDN Academic Alliance.