Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że do edycji grafiki niezbędne są skomplikowane, zasobożerne i, przede wszystkim, niezmiernie drogie programy graficzne. Od niedawna zaczyna się to zmieniać - a to za sprawą dostępnych w Sieci serwisów, umożliwiających edytowanie grafiki za darmo i bez potrzeby instalowania jakichkolwiek programów. Serwisów takich jest kilka - różnią się one nie tylko interfejsem, ale także możliwościami. Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej - prezentujemy przegląd online'owych konkurentów Photoshopa!

Niedawno przyglądaliśmy się ("Internet Office 2007", czyli biuro w Sieci") webowym odpowiednikom aplikacji biurowych. Dziś chcemy przybliżyć kilka internetowych wersji aplikacji graficznych. Oczywistym jest fakt, że profesjonalistom zajmujących się grafiką, narzędzia te nie są do niczego potrzebne, gdyż ich funkcjonalność jest zbyt mocno ograniczona - jednak nadają się doskonale dla zwykłych, szarych użytkownikom, chcących na przykład zrobić szybko mały retusz zdjęcia. Można też wyobrazić sobie możliwość szybkiej edycji właśnie zrobionych zdjęć w dowolnej kafejce internetowej. Podstawową zaletą opisywanych poniżej aplikacji jest... cena. Wszystkie one są dostępne za darmo. Wystarczy posiadać komputer podłączony do Internetu, przeglądarkę WWW i można śmiało rozpocząć eksperymenty.

Wśród kilku omówionych niżej aplikacji znajdziemy bardzo proste narzędzia do korekcji fotografii, ale także pretendujące do miana sieciowych Photoshopów aplikacje pokroju Fauxto. Każdy użytkownik może spośród omówionych niżej aplikacji wybrać jakąś, pasującą najlepiej do jego potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że większość przedstawionych tu programów znajduje się jeszcze w fazie testowej, więc można spodziewać się niedoróbek i błędów. Aplikacje testowane były w przeglądarce Mozilla Firefox.

Warto też przy okazji wspomnieć, że firma Adobe, producent programu Photoshop, także planuje udostępnienie w sieci jego webowej wersji. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie funkcjonalność tego produktu, ale firma już zapowiedziała, że na pewno pobije na głowę konkurencyjne rozwiązania tego typu. Na przetestowanie "Photoshopa online" przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze kilka miesięcy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Darmowy Photoshop z Internetu".

Fauxto

Na pierwszy ogień weźmiemy produkt, który gamą oferowanych funkcji znacznie odbiega od konkurencji. Wśród opisywanych tutaj edytorów, jest chyba najbardziej zaawansowany, na przykład jako jedyny obsługuje warstwy, które to wykorzystuje się raczej w profesjonalnych narzędziach, a nie prostych edytorach pokroju Painta.

Fauxto zbudowany jest w oparciu o technologię Adobe Flex i do jego działania wymagana jest wtyczka Adobe Flash Player. Interfejs aplikacji próbuje naśladować niedościgniony wzór - Photoshop - i wygląda trochę jak jego dużo młodszy brat.

Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych

Fauxto to najbardziej zaawansowany z omawianych przez nas edytorów

Użytkownik może otwierać standardowe pliki graficzne JPEG, GIF, BMP, PNG, czy TIFF bezpośrednio z dysku swojego komputera lub też dowolne obrazy z sieci WWW, poprzez podanie adresu URL. Aplikacja nie pozwala otwierać, ani zapisywać formatu Photoshopa i dlatego, aby zachować informacje o warstwach, oferuje swój własny format plików - FXO. Maksymalny rozmiar edytowanego pliku to 1250x1250 pikseli, większe obrazy są automatycznie skalowane do tego rozmiaru.