Photosynth - trójwymiarowy świat od Microsoftu

Firma Microsoft tworzy interesujący program do wizualizacji kolekcji zdjęć. Kto wie, czy już niedługo nudne 'pokazy slajdów' nie zostaną zastąpione przez wirtualne wędrówki po fotografowanych obiektach. Warto zapoznać się z powstającym w Microsoft Live Labs programem Photosynth.

Photosynth potrafi tworzyć trójwymiarowe przestrzenie na podstawie kolekcji fotografii miejsca lub obiektu. Program analizuje dostępne zdjęcia, wyszukuje podobieństwa i wyświetla je w przestrzeni 3D. Fotografie nie muszą pochodzić z jednego źródła, nieistotne są aparaty, którymi były robione, parametry ekspozycji, pory dnia itd. Każde ze zdjęć jest analizowane przez program, w celu wykrycia charakterystycznych elementów (np. narożników, okien itp.), po czym te, które posiadają wspólne elementy, są ze sobą łączone i układane odpowiednio w trójwymiarowej przestrzeni.

Photosynth - trójwymiarowy świat od Microsoftu

Photosynth

Po tak wygenerowanej scenie można się dowolnie poruszać, oglądać widoki oczyma fotografującego, a także przybliżać interesujące nas fragmenty. Photosynth wykorzystuje do tego technologię Seadragon, przejętą przez Microsoft w lutym bieżącego roku. Pozwala ona na bardzo szybkie i jednocześnie precyzyjne przybliżanie zdjęć, bez względu na ich rozmiary, czy liczbę.

Póki co nie sprecyzowano niestety terminu udostępnienia Photosynth szerokiej rzeszy użytkowników, jednak na witrynie programu można się zapoznać z jego możliwościami i obejrzeć prezentację wideo.

Więcej informacji