PhpWebGallery - sieciowa galeria

W dobie powszechnego dostępu do cyfrowych aparatów fotograficznych i Internetu, chyba każdy z fotografów amatorów marzy o tym, by w końcu swoje dzieła pokazać światu. Jednym z najprostszych sposobów jest stworzenie witryny z internetową galerią zdjęć. Można wykorzystać do tego gotowe rozwiązania - np. działającą w oparciu o przeglądarkę internetową aplikację PhpWebGallery, której nowa wersja pojawiła się niedawno.

PhpWebGallery służy właśnie do tworzenia internetowych galerii zdjęć, jest bardzo prosta w instalacji, posiada własny panel administracyjny w znacznym stopniu ułatwiający konfigurację i zarządzanie galerią. Możemy m.in. zarządzać użytkownikami, tworzyć ogólne (publiczne) sekcje oraz strony wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników, tworzyć i zarządzać kategoriami zdjęć, czy poszczególnymi albumami w kategoriach.

W naszej galerii możliwe jest również komentowanie zdjęć, wykorzystanie szablonów HTML, a także odczyt i wyświetlanie danych z plików EXIF oraz IPTC. Co ciekawe, PhpWebGallery posiada nawet wsparcie dla kanałów RSS, nie mówiąc już o możliwości wykorzystania jednego z wielu języków interfejsu czy też możliwości dodawania jednego pliku do kilku różnych kategorii. To wszystko powinno zadowolić większość cyfrowych fotografów.

W najnowszej wersji PhpWebGallery - 200603181355 (to wersja nadal rozwojowa) - dodano linki nawigacyjne w języku HTML, umożliwiono ocenianie plików anonimowzm użytkownikom, a także dodano menadżera głosowań. Pojawiła się również opcja automatycznego sortowania kategorii i nowa kategoria użytkowników, których można określić jako "rodzinę" czy też "przyjaciół". Zabezpieczono również dostęp do wyświetlania dużych powiększeń (opcjonalnie).

Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu.