PhysX: akceleracja fizyki już w kartach GeForce

NVIDIA udostępniła sterowniki ForceWare w wersji 177.39. Umożliwiają one wykorzystanie niektórych GPU firmy w roli układów zajmujących się obliczeniami fizycznymi oraz... kodowaniem obrazu wideo.

Najnowsze sterowniki ForceWare do systemu Windows Vista pozwalają zrzucić na GPU obliczenia fizyczne. Aby akceleracja była aktywna, konieczne jest posiadanie jednej z następujących kart: GeForce GTX 280, GeForce GTX 260, GeForce 9800 GTX+ lub GeForce 9800 GTX oraz zainstalowanie pakietu sterowników PhysX.

W ciągu następnych tygodni mogą pojawić się drivery umożliwiające obsługę obliczeń fizycznych również na starszych kartach.

Co jednak najciekawsze, nowy sterownik ForceWare pozwala na sprzętową obsługę procesu dekodowania i kodowania obrazu wideo. Jak deklarują redaktorzy portalu TechArp, konwersja plików multimedialnych między dwoma formatami może zostać przyspieszona aż 18 razy, o ile tylko w systemie będzie zainstalowana karta NVIDII!

Niestety, sterowniki to jedno, a obsługa funkcji w aplikacjach - co innego; aby skorzystać z możliwości nowych driverów konieczne jest zakupienie odpowiedniego oprogramowania.

Dodatkowe informacje: "ED95 : NVIDIA Launches PhysX!" (w języku angielskim)