PiS poważnie podchodzi do cyberbezpieczeństwa

Polski rząd bierze się poważnie za walkę z cyberzagrożeniami - wynika z poruszanych zagadnień oraz deklaracji złożonych podczas konferencji CYBERSEC PL.

Jednym z elementów przygotowania Polski do zbliżającego się szczytu NATO jest zorganizowana przez Instytut Kościuszki w Warszawie konferencja CYBERSEC PL poświęcona problemom cyberbezpieczeństwa. Wydaje się, że problem ten nareszcie poważniej będzie traktowany przez polskich urzędników, o czym świadczy deklaracja złożona przez Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego:

"Chcemy, by już nie długo powstała kadra wyspecjalizowanych prokuratorów, którzy będą skutecznie zmniejszać cyberzagrożenia. Musimy pamiętać, że każdy skuteczny atak internetowy to przestępstwo i prokuratura musi mieć skuteczne narzędzia do ścigania przestępstw także w cyberprzestrzeni. Prokuratura będzie dbała o cyberbezpieczeństwo nie tylko organów państwa, ale całego życia publicznego w naszym kraju."

Dowiadujemy się też, że jeszcze w tym roku powstanie rządowa Strategia Cyberbezpieczeństwa.

"To dopiero początek naszych działań w tym zakresie. To jest realne zagrożenie. Musimy pamiętać, że to bezpieczeństwo wirtualne jest ściśle powiązane z tym realnym. Przykładem są próby nadużyć w programie 500+. Tylko w pierwszych dniach jego działania wychwyciliśmy 150 serwisów podszywających się pod strony rządowe." - zapowiedziała Anna Streżyńska minister Cyfryzacji.

Zobacz również:

  • Sępy krążą nad ofiarami w Turcji. Nie daj się oszukać

Ponadto, jak twierdzi Jarosław Brysiewicz, wiceszef BBN, również w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad aktualizacją strategii działania w tym obszarze, które mają zakończyć się jeszcze przed końcem roku.

Czego jeszcze oczekiwać po konferencji?

"Uczestnicy wydarzenia omówią m.in. kwestie związane z cyberochroną infrastruktury krytycznej, obejmującej 11 systemów niezbędnych do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa tj. m.in.: zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa, łączność, sieci teleinformatyczne, finanse, transport, systemy zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, które coraz częściej narażone są na ryzyko cyberataków. Wśród wiodących tematów CYBERSEC PL znajdą się również takie zagadnienia, jak rosnąca luka specjalistów cyberbezpieczeństwa i IT, modernizacja polskiej armii w kontekście cyberbezpieczeństwa oraz rozwój rynku cyberubezpieczeń. Celem wydarzenia jest wypracowanie rekomendacji dla wzmocnienia bezpieczeństwa Polski w wymiarze teleinformatycznym." - czytamy w informacji prasowej Instytutu Kościuszki.