PiS: za rok skorzystamy z e-dowodów w smartfonach

Anna Streżyńska zapowiedziała uruchomienie mobile ID, czyli platformy która pozwoli na to, aby telefon stał się swoistą bramą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i e-administracji.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas kongresu Impact16 w Krakowie zapowiedziała, że od w 2017 roku Polakom zostanie udostępniona platforma "elektroniczne dowody osobiste w smartfonie".

"Wszystkie nasze dokumenty, dowody tożsamości, karty biblioteczne, karty miejskie, karty lojalnościowe sklepów. To wszytko może się znaleźć w jednym urządzeniu, wraz z kluczami do e-państwa" - powiedziała Anna Streżyńska dodając, że mobile ID to rozwiązanie, na którym szczególnie mocno jej zależy, i które przychodząc do ministerstwa poprzysięgła sobie jak najszybciej wprowadzić.

Jeżeli Pani minister dotrzyma słowa, Polacy otrzymają do rąk narzędzie znacząco ułatwiające załatwianie różnych spraw. Dzięki mobile ID będziemy bowiem mogli m.in. dokonać płatności podatkowych, zgłosić przestępstwo (e-policja), zrealizować receptę, czy skorzystać z usług zdrowotnych i e-ZUS. Na bazie danych zawartych w telefonie możliwe będzie także zbudowanie różnych usług komercyjnych, które nie są związane z e-administracją.

Prace nad platformą mobile ID mają zająć ok. 12 miesięcy.