Piąte wcielenie

Zaprezentowany w czasie targów CEBIT nowy zestaw układów sterujących NVIDIA nForce 5 trafił do masowej produkcji i jest wykorzystywany w nowych płytach głównych.

W porównaniu z poprzednimi generacjami chipsetów niewiele w nim zmian, ale pozwala korzystać z procesorów AMD Athlon 64, FX oraz Sempron z podstawką AM2. Dostępne są cztery wersje nForce 5. nForce 590 SLI MCP przeznaczony jest dla graczy wymagających najbardziej rozbudowanych komputerów. Obsługuje poczwórny tryb SLI, uzyskiwany przez połączenie dwóch kart dwuprocesorowych. nForce 570 SLI MCP to oferta dla mniej zamożnych, ale również oczekujących dużej wydajności, bo zapewnia możliwość pracy w trybie SLI. nForce 570 MCP pozwala na montowanie komputerów z jednym złączem do karty graficznej. Najtańsza wersja, nForce 550 MCP, przeznaczona jest dla najbardziej oszczędnych.

nForce 5 wciąż ma za mało linii PCI Express, aby uzyskać tryb SLI z dwoma złączami PCI Express pracującymi w trybie 16x. Zmusza to do stosowania dwóch układów sterujących, połączonych przez HyperTransport. Zestaw korzysta z HyperTransportu w wersji 1.0, mimo że opublikowano już specyfikację wersji 3.0.

Jedna z nowości, o których jeszcze niewiele wiadomo, to Tritium. Prawdopodobnie jest to rozwiązanie, które po zastosowaniu trzech układów NVIDII, tj. mostka północnego, południowego oraz procesora graficznego, przyśpiesza przesyłanie danych między nimi o jedną trzecią. Zapewne zwiększa to znacznie wydajność, ale może być przyczyną problemów. Aby ich uniknąć, Tritium wymaga uzyskania specjalnego certyfikatu przez producenta karty graficznej.

Największą zmianą w mostku południowym jest 6-kanałowy kontroler Serial ATAII, z obsługą macierzy RAID w trybach 0, 1, 0+1 i 5. MediaShield umożliwia korzystanie z podwójnych macierzy RAID 5, co zwiększa odporność na uszkodzenie danych. Można zastosować do 10 portów USB 2.0, są dwa złącza Gigabit Ethernet, a dźwięk może być 8-kanałowy w standardzie High Definition Audio.

Wraz z premierą procesora z podstawką AM2 do sprzedaży trafiły płyty główne firm: Abit Albatron, Aopen, ASUS, Biostar, DFI, ECS, Epox, Foxconn, Gigabyte, Jetway i MSI.