Piąte wcielenie Voodoo

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 3Dfx wprowadziło na rynek kartę Voodoo5 5500 AGP.

Jeszcze trzy lata temu użytkownicy PC z zazdrością przyglądali się posiadaczom konsol, które pozwalały na uruchamianie zaawansowanych graficznie gier z zachowaniem znakomitej płynności działania. Na szczęście na rynku pojawiły się sprzętowe akceleratory trzeciego wymiaru i problem został rozwiązany.

Dziś rynek akceleratorów 3D zalicza się do najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu komputerowego. Najlepszym dowodem na to jest pojawienie się akceleratorów czwartej generacji, a wśród nich także firmowanego przez 3Dfx produktu o nazwie Voodoo5. Układ ten będzie masowo sprzedawany już od najbliższego piątku, na razie wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Cena detaliczna karty w wersji 5500 AGP (dwa niezależne procesory VSA-100 wspierane przez 64 MB szybkiej pamięci RAM) wyniesie najprawdopodobniej 299,99 USD. Jeśli chodzi o dodatkowe parametry techniczne nowej karty, to oprócz olbrzymiej mocy obliczeniowej, szerokiej palety dostępnych rozdzielczości ekranowych i całej gamy zaawansowanych mechanizmów graficznych oferuje ona również pełne wsparcie dla standardów Direct3D, OpenGL oraz Glide.

Według informacji pochodzących z oficjalnej strony producenta (www.3dfx.com/), Voodoo5 5500AGP powinno pojawić się na rynku europejskim i azjatyckim w połowie przyszłego miesiąca.


Zobacz również