Piątkowy Przegląd Prasy

W listopadzie Empik zacznie sprzedaż czytników OYO... Google skłócił e-sklepy z GPW... Ewidencja gruntów i budynków ma dostępna w sieci... iPhone, iPad i App Store naruszają patenty Motoroli... Sieci 4G najszybciej w krajach Dalekiego Wschodu... Decyzja sądu o upadłości IGroup 18 października... Visa stworzyła europejską platformę przetwarzania danych o transakcjach za pół miliarda euro... Karen kupi akcje Komputronika drożej niż na GPW... Do rosyjskiej Doliny Krzemowej przyjadą tuzy biznesu... Zdaniem Berners-Lee Internet dopiero się rozkręca...

COMPUTERWORLD

Droga do własnej chmury

Przedsiębiorstwa, dla których technologia cloud computing w modelu publicznym nie jest odpowiednia, mogą skorzystać z zalet chmury, tworząc ją w modelu prywatnym. Zagadnieniom drogi do prywatnej chmury poświęcona była konferencja EMC Forum.

iPhone, iPad i App Store naruszają patenty Motoroli?

Przedstawiciele koncernu Motorola oskarżyły firmę Apple o naruszenie 18 patentów związanych m.in. z pakietową transmisją danych, zarządzaniem aplikacjami i usługami lokalizacyjnymi. Rzeczone technologie mają być bezprawnie wykorzystywane w całej gamie produktów Apple.

Visa stworzyła europejską platformę przetwarzania danych o transakcjach za pół miliarda euro

Po sześciu latach prac przygotowawczych i zainwestowaniu 500 mln euro powstał nowy międzybankowy system Visa Europe. Dzięki niemu europejskie banki członkowskie mają móc szybciej obsługiwać klientów posługujących się kartami w punktach sprzedaży.

Windows XP to nadal 66% systemów Microsoft na świecie

Najnowsze statystyki NetApplications pokazują, że Windows XP wciąż używany jest przez dwie trzecie użytkowników Microsoft i 60% wszystkich użytkowników komputera. Ponad rok po wprowadzeniu Windows 7, nowy system nadal nie może przyciągnąć do siebie miłośników XP-ka. W ostatnim miesiącu udział w światowym rynku Windows 7 wzrósł do 17% - w tym samym czasie traciła jednak głównie Vista.

RZECZPOSPOLITA

Wyrys i wpis możliwe przez Internet

Ewidencja gruntów i budynków ma być zintegrowana z księgami wieczystymi i dostępna w sieci; zniknie większość uprawnień geodezyjnych.

Empik zaatakuje e-bookami

Czytniki OYO trafi do sklepów w listopadzie, wcześniej firma rozpocznie sprzedaż książek w wersji elektronicznej.

Sieci 4G najszybciej w krajach Dalekiego Wschodu

W Singapurze i Hongkongu najszybciej będzie rosło zainteresowanie abonentów sieciami czwartej generacji w technologii LTE, która umożliwia transmisję danych z maksymalną prędkości przekraczającą 300 Mb/s - przewiduje firma badawcza Wireless Intelligence.

Terminator w rosyjskiej dolinie

Takiej wizyty jeszcze w Rosji nie było. Do rosyjskiej Doliny Krzemowej w Skołkowie przyjadą tuzy amerykańskiego biznesu. Przewodzić im będzie Arnold Schwarzenegger.

WYBORCZA.BIZ

Internet dopiero się rozkręca. Berners-Lee na konferencji Netii

Jak internet zmienił biznes i gdzie go jeszcze może zmienić? Co w nim można poprawić, na czym zrobić fortunę - m.in. o tym dyskutowali uczestnicy kongresu Netii "Biznes to rozmowy"

PARKIET

Decyzja sądu o upadłości IGroup 18 października

Wiele pytań mieli wczoraj sędziowie do zarządu Internet Group. Czy zgodzą się na upadłość układową spółki, dopiero się jednak okaże.

Google skłócił e-sklepy z GPW

W ostatnich dniach doszło do starcia między Oponeo.pl, liderem sprzedaży opon przez Internet, oraz jednym z jego rywali, notowaną na NewConnect firmą Oponix.pl.

Karen kupi akcje Komputronika drożej niż na GPW

Cypryjski wehikuł już wie, że zarobi 15 mln zł na papierach Komputronika, które jeszcze nawet nie zostały wyemitowane.

NetWorld

Nokia E-Cu - komórka ładowana za pomocą ciepła

Angielski projektant zaprezentował ciekawą, proekologiczną koncepcję telefonu komórkowego sygnowanego logiem Nokii. Model E-Cu jest ładowany za pomocą ciepła wytwarzanego np. podczas trzymania urządzenia w ręce lub w kieszeni.

Przenośne centrum danych IBM pokazane w Polsce

IBM zaprezentował po raz pierwszy w Polsce (we Wrocławiu, Katowicach i Warszawie) modułowe, przenośne centrum danych PMDC (Portable Modular Data Center). Przeznaczone jest dla klientów biznesowych, jak również instytucji sektora publicznego.

WLAN Motoroli z nową architekturą WiNG 5

Motorola opracowała nowe oprogramowanie zarządzające własnymi sieciami WLAN (punktami dostępowymi i kontrolerami). Producent zdecydował się zmienić architekturę sieci i opracował system, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają inteligentne punkty dostępowe, a nie bezprzewodowe kontrolery, jak dotychczas.